راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
مقاله

مقاله : «تورم»

عنوان مقالهتورم
نويسندهعاطفه شكري
زبانفارسي
توضيح

در نظرات كاربران محترم سايت راهكار مديريت آمده است كه اين مقاله در لينك

www.schoolnet.ir/~farzanegan/farzanegan2/Ejtemaee/resources/rs144_tavarom.doc

موجود است و نويسندگان آن افراد ديگري هستند. درست است. در لينك اشاره شده اين مقاله وجود دارد و نويسندگان آن سارا خياط نوروزي، ريحانه ميرحسني، نسيم مركزي، فرشته پور اسماعيل و مينا فرح نژاد نام برده شده‌اند. البته تاريخ انتشار آن مشخص نيست. سايت راهكار مديريت مقاله فوق را در تاريخ 16/5/1386 منتشر كرده است. اين مقاله توسط خانم «عاطفه شكري» به عنوان نويسنده مقاله ارسال شده است. بنابراين سايت راهكار مديريت نمي‌داند دقيقاً چه كسي يا كساني نويسندگان اصلي مقاله هستند و آيا اين مقاله اولين بار در سايت اشاره شده منتشر شده است يا در سايت راهكار مديريت.

چكيده

اين مقاله موضوع تورم را به طور خلاصه مورد بررسي قرار مي‌دهد. تعريف تورم، انواع تورم، راه‌هاي مبارزه با تورم، معايب و مزاياي تورم، رابطه تورم با توسعه، تأثير تورم بر كشور، كشورهاي موفق در مهار تورم و برخي آمار در مورد نرخ تورم كشورها مطالب اين مقاله را تشكيل مي‌دهند.

كليدواژهتورم؛ نرخ تورم؛ انواع تورم؛ مهار تورم
وضعيت[تمام متن] متن کامل مقاله در ادامه همین صفحه
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

تورم

نويسنده : عاطفه شكري
چكيده

اين مقاله موضوع تورم را به طور خلاصه مورد بررسي قرار مي‌دهد. تعريف تورم، انواع تورم، راه‌هاي مبارزه با تورم، معايب و مزاياي تورم، رابطه تورم با توسعه، تأثير تورم بر كشور، كشورهاي موفق در مهار تورم و برخي آمار در مورد نرخ تورم كشورها مطالب اين مقاله را تشكيل مي‌دهند.

توضيح :

در نظرات كاربران محترم سايت راهكار مديريت آمده است كه اين مقاله در لينك

www.schoolnet.ir/~farzanegan/farzanegan2/Ejtemaee/resources/rs144_tavarom.doc

موجود است و نويسندگان آن افراد ديگري هستند. درست است. در لينك اشاره شده اين مقاله وجود دارد و نويسندگان آن سارا خياط نوروزي، ريحانه ميرحسني، نسيم مركزي، فرشته پور اسماعيل و مينا فرح نژاد نام برده شده‌اند. البته تاريخ انتشار آن مشخص نيست. سايت راهكار مديريت مقاله فوق را در تاريخ 16/5/1386 منتشر كرده است. اين مقاله توسط خانم «عاطفه شكري» به عنوان نويسنده مقاله ارسال شده است. بنابراين سايت راهكار مديريت نمي‌داند دقيقاً چه كسي يا كساني نويسندگان اصلي مقاله هستند و آيا اين مقاله اولين بار در سايت اشاره شده منتشر شده است يا در سايت راهكار مديريت.

كليدواژه : تورم؛ نرخ تورم؛ انواع تورم؛ مهار تورم

1- مقدمه

تورم يكي از موضوعات مهم در كشور ماست. همانگونه كه مي‌دانيد در ايران درصد تورم در سالهاي اخير بسيار زياد بوده است به طوري قيمت‌ها در هر سال بسيار افزايش يافته و قدرت خريد مردم كم شده است. اين مقاله اطلاعات بيشتري درباره موضوع تورم ارائه مي‌دهد.

2- تورم چيست؟

تعريف‌هاي مختلفي از تورم وجود دارد که همه آنها تقريباً بيانگر يک موضوع هستند: تورم عبارت است از افزايش دائم و بي رويه سطح عمومي قيمت کالاها و خدمات که در نهايت به کاهش قدرت خريد و نابساماني اقتصادي مي‌شود.

3- انواع تورم

در نظريه هاى اقتصادى، تورم را به سه نوع تقسيم مى كنند:

 1. تورم خزنده (آرام يا خفيف): به افزايش ملايم قيمت‌ها گفته مي‌شود. در تورم خفيف, افزايش قيمت بين 1 تا 6 درصد، حداكثر 4 درصد يا بين 4 تا 8 درصد در سال ذكر شده است.
 2. تورم شديد (تورم شتابان يا تازنده): در اين نوع تورم آهنگ افزايش قيمت‌ها تند و سريع است. براى تورم شديد, 15 تا 25 درصد در سال را نوشته اند.
 3. تورم بسيار شديد (تورم افسار گسيخته، فوق تورم و ابر تورم): اين نوع تورم شديدترين حالت تورم به شمار مى رود. معيار تورم بسيار شديد را 50 درصد در ماه يا دو برابر شدن قيمت‌ها در مدت شش ماه و ... بيان داشته اند.

البته نمي توان نرخ ثابتي ارائه کرد زيرا اين مقادير با توجه به شرايط زماني و... عوض مي‌شوند. علاوه بر اين تقسيم بندي کلي مي‌توان تورم را به دسته‌هاي کوچکتري نيز تقسيم کرد:

 1. تورم پنهان: در آن قيمت ثابت ولي کيفيت کمتر مي‌شود.
 2. تورم خزنده: تورمي آرام و پيوسته است. معمولاً به علت افزايش تقاضا است. بعضي اقتصاددانان معتقند که محرکي براي افزايش درآمد است و بعضي ديگر معتقند که سبب کاهش قدرت خريد است (هر 25 سال 50%).
 3. تورم رسمي: به علت افزايش عرضه پول از سوي دولت.
 4. تورم ساختاري: به علت افزايش قيمت‌ها به دليل وجود تقاضاي اضافي. در اين نوع تورم دستمزدها به دليل وجود فشار (کمبود) در برخي بخش‌ها افزايش مي‌يابد.اين نوع تورم در کشور‌هاي در حال پيشرفت زياد است.
 5. تورم سرکش:افزايش سريع و بي حد و مرز قيمت ها. آثار تورم سركش عبارتند از (1) کاهش ارزش پول، (2) گسستگي روابط اقتصادي، و (3) فرو پاشي نظام اقتصاد. اين نوع تورم معمولاً پس از جنگها يا انقلاب‌ها رخ مي‌دهد مثل افزايش قيمت 2500% در آلمان در سال 1923.
 6. تورم شتابان: افزايش سريع و شديد نرخ تورم. مثلاً وقتي دولت سعي کند بيکاري را پايينتر از حد طبيعي  نگاه دارد، اين اقدام باعث افزايش تورم مي‌شود.
 7. تورم مهار شده: تورمي است که به دليل وجود شرايط تورمي در کشور ايجاد شده است و در مقابل از افزايش آن جلوگير ي شده است. اين شرايط معمولاً از فزوني تقاضاي کل بر عرضه کل کالاها و خدمات پديد مي‌آيد که با فرض ثابت بودن ديگر شرايط به ازدياد قيمت‌ها مي‌انجامد.
 8. تورم فشار سود: تورمي که در آن تلاش سرمايه داران براي تصاحب سهم بزرگي از درآمد ملي منشأ تورم مي‌گردد.
 9. تورم فشار هزينه: تورمي که مستقل از تقاضا صرفاً  از افزايش هزينه‌هاي توليد ناشي مي‌شود. مثال بارز چنين تورمي را در تمام کشورهاي صنعتي غرب پس از افزايش استثنايي بهاي نفت در سالهاي 1973 و 1978 مي‌توان ديد. برخي اقتصاددانان معتقدند که متداولترين منبع تورم فشار هزينه قدرت اتحاديه‌هاي کشوري است که اضافه دستمزدي بيش از افزايش بازدهي بدست مي‌آورند و اين خود در يک مارپيچ تورمي موجب افزايش قيمت‌ها و متقابلاً تقاضا براي دستمزد بيشتر مي‌شود. منتقدان اين نظريه استدلال مي‌کنند که اگر اتحاديه‌هاي کارگري هنگامي موفق به افزايش دستمزد شوند که سطح تقاضاي کل براي جبران آن به اندازه ي کافي افزايش نيافته باشد گرايش هايي در جهت افزايش بيکاري بوجود خواهد آمد که اثرات رکودي بر اقتصاد خواهد داشت. چنين فرايندي نمي تواند به طور نامحدود ادامه يابد و بنابراين تورم فشار هزينه يقيناً نمي تواند  بيان کننده تورم مزمني باشد كه کشور‌هاي اروپاي غربي پس از جنگ جهاني دوم به آن دچار شدند. لذا  افزايش قيمت را، در مرحله نخست، يا بايد حاصل تقاضاي اضافي يا حاصل بالا بردن  کل تقاضاي پولي براي جلوگيري از بيکاري دانست.
 10.  تورم فشار تقاضا: تورم ناشي از فزوني تقاضاي کل نسبت به کل جريان کالا و خدمات ايجاد شده در اقتصاد که همه عوامل توليد را با ظرفيت کامل بکار گرفته باشد. هر گاه تقاضاي مصرف‌کنندگان دولت و بنگاهها براي کالاها و خدمات بر عرضه موجود فزوني گيرد قيمت‌ها در اثر اين عدم تعادل افزايش خواهد يافت. در اصل افزايش قيمت بايد تقاضاي اضافي را از ميان بردارد و بار ديگر تعادل بر قرار سازد و براين اساس بايد براي گرايش مستمر به سوي تورم، که ويژگي بسياري از اقتصادهاي پس از جنگ شده است، توصيفي يافت. يکي از نظريه‌هاي رايج در اين باره مازاد مستمر تقاضا را ناشي از سياست دولت مي‌داند. بنا بر اين نظريه در حالي که مصرف کنندگان و شرکت‌ها به هنگام افزايش قيمت‌ها تقاضاي خود را کاهش مي‌دهند، دولت به دليل توانايي اش در تأمين مالي مخارج خود از محل ايجاد پول، مي‌تواند ميزان مخارج خود را به ارزش واقعي حفظ کند يا حتي افزايش دهد. در نتيجه اين اقدام نه تنها ميل مستمر به تورم بوجود مي‌آيد بلکه سهم بخش دولتي از کل منابع موجود در اقتصاد نيز افزايش مي‌يابد.
 11.  تورم اننقال تقاضا: نظريه‌اي عناصر تورم فشار تقاضا و فشار هزبنه را با هم ترکيب مي‌کند و تغيير در ساخت تقاضاي کل را دليل تورم مي‌شمارد. هر گاه اقتصاد دچار انعطاف ناپذيري‌هاي ساختاري باشد، گسترش برخي صنايع با افول برخي ديگر از صنايع همراه خواهد بود و عوامل توليد را به آساني نمي توان به بخش‌هاي توليدي انتقال داد. از اين رو براي جذب وسايل توليد به سوي صنايع در حال گسترش بايد قيمت‌هاي بالاتري پرداخت شود. در نتيجه کارگران بخش‌هاي افول يابنده خواستار دستمزدي برابر با کارگران ديگر بخش‌ها مي‌شوند و ترکيب اين عوامل به تورم مي‌انجامد.
 12.  تورم فشار قيمت: نوعي تورم فشار هزينه که در اثر تحميل قيمتهاي بسيار گزاف از سوي صاحبکاران اقتصادي با هدف دستيابي به سودهاي کلان بدست مي‌آيد.
 13.  تورم فشار دستمزد: نوعي تورم فشار هزينه که سرچشمه فرايند تورم را فشار اتحاديه کارگري بر بازار کار مي‌داند. اين برداشت داراي طيف گسترده‌ايست که در يک سوي آن  اعمال قدرت انحصاري اتحاديه‌هاي کارگري و الگوهاي قدرت چانه زني آنها بر پايه ي متغير‌هاي اقتصادي قرار دارد و در سوي ديگر الگوهاي غير اقتصادي مبارزه جويي اين اتحاديه ها.

4- راه‌هاي مبارزه با تورم چيست؟

اين راه‌ها به طور کلي به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

 1. سياست‌هاي پولي و مالي: هدف اين روش محدود کردن تقاضاي کل است. اين کار از طريق جمع آوري پول به شکل سرمايه‌هاي غير نقدي صورت مي‌گيرد (سياست‌هاي انقباضي).
 2. سياست‌هاي درآمدي: با دخالت مستقيم در بازار و عوامل توليد کننده، تورم کنترل مي‌شود.اين روش کاربردي نيست زيرا در آن مناطق زيادي نياز به اصلاح دارند.

5- آيا تورم هميشه مضر است؟

خير تورم در حد کم (2-3%)نه تنها مضر نيست بلکه نشانه توسعه اقتصادي آن کشور نيز هست. علاوه بر آن تورم فوايد ديگري نيز دارد از جمله:

 • ابتدا قدرت خريد پول پايين آمده و بعد از آن ميزان توليد بالا رفته، رسيدن به ثبات و برگشت به حالت طبيعي حتمي است.
 • در اوج مرحله تورم، کارخانجات و موسسات و برنامه‌هاي اساسي اقتصادي شکل مي‌گيرد.
 • فرهنگ توليد به وسيله فشار تورم توسعه مي‌يابد.

6- رابطه تورم و توسعه چيست؟

 • تا توسعه کشور به حد مطلوبي نرسيده ثبات ارزش پولي غير ممکن است. البته بايد به اين نکته نيز توجه کرد که در زمان توسعه ممکن است به جايي برسيم که پايين تر رفتن قدرت خريد و قدرت پول خطرناک باشد. در چنين مقطعي حرکت جامعه از توسعه به ثبات تبديل مي‌شود.
 • سرمايه گذاري در مرحله اول تورم زا و در آخر خاصيت تورم زدايي دارد.
 • در همه کشور‌هاي جهان چنين بوده که مسايل توسعه و بازسازي، هر دو تورم‌طلب بوده‌اند.
 • اگر در مرحله اول پول را ثابت نگه داريم نمي توانيم خيلي از مسائل کشور را مانند جنگ پشت سر بگذاريم.
 • در تورم پول از جيب مردم به سرمايه گذاري منتقل مي‌شود.
 • وضع مطلوب در اقتصاد رسيدن به پول ثابت است.
 • معمولاً توسعه و پيشرفت نمايانگر تورم پايين است به طوري که مي‌توان بيان نمود که اکثر کشورهايي که به توسعه اقتصادي و اجتماعي مطلوب رسيده اند، داراي تورم‌هاي کمتر از 15درصد بوده‌اند. اما چند استثناء نيز وجود دارد از جمله  برزيل، آرژانتين و ترکيه.

7- تورم چه تأثيري بر نظام کل کشور دارد؟

نمي توان تورم را عامل تمام مشکلات يا حتي بخش مهمي از آنها دانست ولي صاحبنظران اقتصادي و اجتماعي غالباً تورم را به منزله شاخص کشمکش‌ها و اغتشاشات اجتماعي و شاخص اعلام خطر و ... قلمداد مي‌کنند و معتقدند که:

 • کشور هايي که در آنها ثبات قيمت (عدم تورم) وجود داشته ثبات سياسي و اجتماعي نيز وجود داشته است و بالعکس در کشورهايي که بحرانهاي سياسي و اجتماعي بوجود آمده تورم نيز کم کم دچار رشد صعودي شده است.
 • در تورم زياد درآمد به صورت ناعادلانه تقسيم مي‌شود زيرا افرادي که در ابتدا سرمايه ي غير نقدي زياد دارند به مرور زمان با افزايش ارزش آن سرمايه توسط تورم به ثروت عظيمي دست مي‌يابند و در عوض افرادي که در ابتدا سرمايه کمي دارند يا سرمايه آنان غير نقدي است به مرور زمان با افزايش نرخ تورم بخشي از دارايي خود را از دست مي‌دهند.
 • تورم باعث تقليل پس انداز مي‌شود زيرا ارزش پول متغير است و در نتيجه پس انداز ناامن است. البته اين مشکل راه حلي نيز دارد که آن سرمايه گذاري در چيزيست که ارزش آن با تورم زياد شود.
 • تورم باعث افزايش قيمت کالا در تجارت بين المللي مي‌شود که نتيجه آن کاهش ميزان صادرات و افزايش واردات است.
 • بر اساس بند قبل، افزايش تورم باعث کاهش ارزش پول مي‌شود.
 • تورم باعث عدم مصرف بهينه منابع مي‌گردد و از اين رو تمايل به سمت کالاها و خدمات گرانتر بيشتر مي‌شود در صورتي که اين کالا‌ها ضرورتاً مفيدترين کالا‌ها نيستند.
 • در زمان تورمي مقدار زيادي از وقت، انرژي، منابع مالي مردم بجاي بکار افتادن در مسير مولد و مفيد صرف فعاليت هايي مي‌شود که هدف از انجام آن‌ها جلوگيري از کاهش ارزش دارايي‌ها و کسب منافع غير عادي از طريق معاملات سوداگرانه است.
 • توليد کنندگان که خريداران مواد اوليه هستند سرمايه گذاري نمي کنند ، لذا کارهاي دلالي رواج پيدا مي‌کند.

8- آيا تا کنون کشوري توانسته است تورم را به طور کامل ريشه کن کند؟

بله، يکي از اين کشور‌ها آلمان است. آلمان در بازسازي اقتصادي به اين نکات توجه کرده است:

 • طراحي نظام اقتصادي و اجتماعي بازار با در نظر گرفتن تعادل اجتماعي، بر پايه اخلاق مسيحي و انسانگرايانه
 • معيار اساسي اقتصاد براي انسانها نه انسانها براي اقتصاد
 • تکيه بر اين امر که در جو سرشار از ثبات پولي، رشد اقتصادي مطمئن تر تحقق مي‌يابد
 • قدرت خريد حداقل درآمد را تثبيت کردند
 • اهميت دادن به توزيع در آمد عادلانه
 • اعمال سيستم جامع و موثر بيمه‌هاي اجتماعي (آلماني‌ها بدين منظور بيش از 15 درصد ارزش توليد ملي را پس از جنگ به اين امر اختصاص دادند)
 • حاکميت مربع سحرآميز ثبات پولي، اشتغال کامل، تعادل تراز پرداخت ها، تناسب در توزيع درآمدها
 • خارج نمودن پول بيش از ظرفيت توليدي: طراحان اقتصادي در سال  1948 با رفرم پولي، پول موجود در دست مردم را از 100 واحد به 5/6 واحد تنزل دادند

9- آمار تورم

سازمان ملل پيش‌بيني كرد كه نرخ تورم ايران در سال جاري ميلادي به 7/17 درصد برسد. به گزارش خبرنگار اقتصاد بين‌الملل ايسنا، سازمان ملل متحد در تازه‌ترين گزارش جامع خود كه "چشم انداز و شرايط اقتصاد جهاني 2006" نام دارد تمامي كشورها و مناطق جهان را مورد ارزيابي قرار داد و برآورد كرد كه نرخ تورم بهاي مصرفي در كشورمان كه در سال 2005 در حدود 5/13 درصد بوده است در سال جاري با 2/4 درصد افزايش مواجه شده و به 7/17 درصد بالغ شود.

سازمان ملل مناطق و كشورهاي مختلف جهان را به صورت جداگانه تقسيم بندي كرده است و جداول ارائه شده حاكي از آن است كه نرخ تورم ايران در سال جاري در منطقه خاورميانه در صدر جدول قرار خواهد داشت.
در همين حال در تقسيم‌بندي بزرگترين اقتصاد‌هاي در حال توسعه جهان نيز كشورمان با نرخ تورم 7/17 درصدي در مكان نخست جاي دارد و پس از آن ونزوئلا با نرخ تورم 15 درصدي قرار گرفته است. نرخ تورم ونزوئلا در سال 2005 حدود 16 درصد اعلام شده است. نيجريه نيز كه شاهد نرخ تورم 3/16 درصدي در سال گذشته بوده است سال جاري را با نرخ تورم 8/10 درصدي سپري خواهد كرد و در ميان كشورهاي در حال توسعه مكان سوم را از آن خود خواهد كرد. نرخ تورم قزاقستان كه از همسايه‌هاي كشورمان به شمار مي‌رود در سال جاري به 5/7 درصد و نرخ تورم روسيه به 5/10 درصد خواهد رسيد.

آمريكا، ژاپن، چين و آلمان كه از برترين اقتصادهاي جهان محسوب مي‌شوند در سال جاري نرخ تورمي برابر با 2/0، 1/0، 2/3 و 9/1 درصد خواهند داشت و نرخ تورم آذربايجان ديگر همسايه كشورمان از 5/12 درصد در سال گذشته به 5/9 درصد در سال جاري كاهش خواهد يافت. در همين حال عربستان در سال گذشته و سال جاري نرخ تورم ثابتي برابر با يك درصد داشته و خواهد داشت.

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. 

  عالي بود و ممنون

 •  2. 

  از مقاله تان متشكرم.

 •  3. 

  مقاله ي بسيار خوبي بود.ممنون

 •  4. 

  مطلب ارزشمند و خلاصه است.

 •  5. 

  يا اين مطلب را شما از لينك

  www.schoolnet.ir/~farzanegan/farzanegan2/Ejtemaee/resources/rs144_tavarom.doc

  ي ي ي ي ي (منظور نظر دهنده اين بوده است: «نقل كرده‌ايد»؛ سايت راهكار مديريت) و يا آنها از شما ي ي ي ي ي. زيرا دقيقا شكل هم مي‌باشد. لطفا تكليف ما را روشن كنيد از كدام يك از شما به عنوان منبع اسم ببريم.

  پاسخ سايت : درست است. در لينك اشاره شده اين مقاله وجود دارد و نويسندگان آن سارا خياط نوروزي، ريحانه ميرحسني، نسيم مركزي، فرشته پور اسماعيل و مينا فرح نژاد نام برده شده‌اند. البته تاريخ انتشار آن مشخص نيست. سايت راهكار مديريت مقاله فوق را در تاريخ 16/5/1386 منتشر كرده است. اين مقاله توسط خانم «عاطفه شكري» به عنوان نويسنده مقاله ارسال شده است. بنابراين سايت راهكار مديريت نمي‌داند دقيقاً چه كسي يا كساني نويسندگان اصلي مقاله هستند و آيا اين مقاله اولين بار در سايت اشاره شده منتشر شده است يا در سايت راهكار مديريت.

 •  6. 

  مطلب مفيد و چكيده است

 •  7. 

  ازمقاله تان متشكرم و بهترين مقاله (در خصوص تورم) در مقايسه با مقاله هاي ديگر سايت ها مي باشد

 •  8. 

  اگر نرخ تورم در 40 سال اخير در كشورمان ذكر شود ( براي انجام پروزه هاي تحقيقاتي ) بسيار جامع تر خواهد بود .

 •  9. 

  كمه. بيشتر مينوشتي.

 •  10. 

  خيلي عالي

 •  11. 

  سلام

  دنبال يه همچين چيزي ميگشتم كه اينجا پيدا كردم

  ممنون

 •  12. 

  بسيار عالي بود تنها مشكل اين بود كه بايد دو قسمت ميشد:يكي بهطور خلاصه و ديگري كامل و جامع

 •  13. 

  خوب

 •  14. 

  اگر چنين مطلب كاملي به زبان هاي ديگر هم ترجمه ميشد عالي بود ؛ به هر حال ممنون ...

 •  15. 

  بسيار عالي

 •  16. 

  خوب بود ممنونم

 •  17. 

  خيلي مقاله ي مختصر و مفيدي بود

 •  18. 

  سلام خسته نباشيد مقاله جالبي بود.

 •  19. 

  اشغاله

 •  20. 

  خيلي خوب بود كار منو راه انداخت.

 •  21. 

  خوب است ، مي تواند كامل تر شود ، مثلا ؛ رابطه تورم با بيكاري بررسي شود

 •  22. 

  عالي

 •  23. 

  من صلا به خاطر اين وارد اين سايت شدم براي اين كه بايد در مورده يه تحقيق در كتاب اجتماعي مون تحقيق مي كردم.عالي بود.من اصلا فكر نمي كردم بتونم يه تحقيق به اين كاملي پيدا كنم.واقا ازتون ممنونم.

 •  24. 

  خوب بود ولي كم بود

 •  25. 

  ممنون از زحمت شما

 •  26. 

  عالي

 •  27. 

  بسيار عالي بود من مطلب شما رو درمورد تورم دانلود كردم ولي با ذكر منبع.

  اميدوارم موفق باشيد . دوباره به شما سر ميزنم.

 •  28. 

  زياد خوب نيست

 •  29. 

  خوب بود لطفا منبع را ذكر كنيد .

 •  30. 

  براي من كه خوب بود فقط عوامل بوجود آورنده تورم مشخص نبود.

 •  31. 

  حسام: عالي است

 •  32. 

  منابع مورد استفاده؟

 •  33. 

  توضيحات در ر ابطه با مو ضوع مختصر بوده باتشكر از لطف شما

 •  34. 

  دست شما درد نكنه

 •  35. 

  good

 •  36. 

  علي از قزوين . خيلي عالي بود متشكرم

 •  37. 

  خيلي عالي بود

 •  38. 

  مقاله ي شما عالي بود خيلي ممنون

 •  39. 

  عالي

 •  40. 

  دست شما درد نكنه زحمت كشيده ايد آنهايي كه فكر مي كنند مقاله آشغاله اگه مي تونند خودشون بهتر از اين را بنويسند و روي سايت بيارند . باز هم مي گم دستتون درد نكنه ولي اي كاش مقاله تون منابع هم داشت چون مقاله بدون منابع اساس علمي ندارد.

 •  41. 

  khob bood ali bood

 •  42. 

  very good

 •  43. 

  عالي

 •  44. 

  بيان واقعيت از تورم را بيان بايد كرد

 •  45. 

  عالي بود

 •  46. 

  مناسب بود

 •  47. 

  سلام.دست خوش عالي بود/اين مقاله را به عنوان تحقيق به دانشگاه ارائه ميدم

 •  48. 

  مختصر و مفيد

  ممنون

 •  49. 

  خوب بود.استفاده كرديم .

 •  50. 

  بسيار بسيار عالي بود دسست حسابي درد نكنه

 •  51. 

  دمت گرم

 •  52. 

  خوب بود ولي مطالبش را گسترده تر كنيد

 •  53. 

  ok veri

 •  54. 

  بسيار عالي و گيرا بود در عين حال ارزشمند

 •  55. 

  فوق العاده بود.ممنون.

 •  56. 

  ممنون.خوب بود.

 •  57. 

  منابع ؟

 •  58. 

  very very good

 •  59. 

  در حد مقاله دانشگاهي نبود.

 •  60. 

  خوب بود

  من يك توليد كننده هستم وتحصيلات آكادميك ندارم ولي اين مقاله براي بنده بسيار مفيد بود

  درود برشما

 •  61. 

  زيبا و خواندني بود.

  توصيه مي كنم شما هم مطالعه كنيد

 •  62. 

  من دنبال تورم نقطه اي هستم اما هيچ مطلبي راجع بهش نوشته نشده بود

 •  63. 

  سلام

  از سركار خانم شكري بابت مقاله بسيار پرباري كه توشته اند تشكرميكنم .

  دانشجوي رشته مديريت بانكي

 •  64. 

  خيلي خوب بود متشكرم

 •  65. 

  خيلي خوب بود

 •  66. 

  عالي بود

 •  67. 

  خوبه بيشتر تلاش كن شايد تونستي تورم ريشه كن كني

 •  68. 

  بسيار عالي كار ما باهاش راه افتاد

 •  69. 

  بسيار خوب

 •  70. 

  از هيچي بهتره!

 •  71. 

  خودمون ميخونيم اگر خوب بود دست درد نكوند اگر هم بد بود بازم دست درد نكوند

 •  72. 

  متاسفانه در اين مقاله از منابع اي كه از آن در نوشتن اين مقاله استفاده شد ذكر نشده

 •  73. 

  20

 •  74. 

  تشكر ميكنم

 •  75. 

  mrc

  azash copy gerftam razi bash

 •  76. 

  kheili khub bud

 •  77. 

  سلام

  راستش من تا حالا مقاله اي در رابطه با تورم مطالعه نكرده بودم . بنظرم اين مقاله مشكل منو حل كرد .متشكرم سعيد

 •  78. 

  فقط كم بود

 •  79. 

  به نظر من مقاله ي خوبي بود. مخصوصا براي افرادي كه اطلاعاتي در اين زمينه ندارند.

 •  80. 

  نظرات خسته كننده است

 •  81. 

  ali boooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood

 •  82. 

  مطلب جالب و قابل فهم mannana

 •  83. 

  استفاده كرديم .ممنون

 •  84. 

  عالي بود

 •  85. 

  دم شما گرم

 •  86. 

  دمت گرم رفيق

 •  87. 

  دستتون درد نكنه

  زحمت من رو در مورد تحقيق در باره تورم رو كم كردين

  ايول

 •  88. 

  عالي بود از گله دار فارس

 •  89. 

  خيلي خش بود دمت گرم

 •  90. 

  من متوجه نشدم منظورتونو

 •  91. 

  فوق العاده بود

 •  92. 

  خيلي باحال بود

 •  93. 

  راستش واسه من كه دانش آموز اول دبيزستانم خوبه.چون حداقل يه كمكي به نمره مستمرم ميكنه.درهرحال ممنون.خيلي خوب بود/فري مانكن

 •  94. 

  خيلي كتاه بود .امير صادقي

 •  95. 

  دست شما درد نكنه من محمد

 •  96. 

  چيزي پيدا نكردم

 •  97. 

  خيلي خوبه. واقعا ممنون. به درد من كه خيلي خورد. بازم تشكر

 •  98. 

  خيلي ممنوع اززحماتي كه كشيديددنبال همين مقاله ميگشتم

 •  99. 

  thanks, this was a topic about inflation and kinds of that, and the controlling ways of that.this is very useful for the readers and the students of economics faculty. generally it was good. thanks.

 •  100. 

  دستتون درد نگيره كارم باهاش روبه راه شد

 •  101. 

  خوبه بيشترش كن سعيد

 •  102. 

  خوب بود

 •  103. 

  خوب

 •  104. 

  الگوي كار كتاب مطالعات نبود. عوامل بيروني ودروني ايجاد تورم چيست؟

 •  105. 

  واقعا عالي بود

 •  106. 

  با سلام ،لطفا منابع مقاله را نام ببرييد يا بهتر بگويم از چه منبعي كمك گرفته ايد)

 •  107. 

  كم بود

 •  108. 

  خيلي با حال بود متشكرم

 •  109. 

  بد نبود

 •  110. 

  عاطفه جون مسي از اين مقاله گلت خيلي خوب بود مسي دوست دارم

  جميله

 •  111. 

  paras2:

  thanks i used

  it for my lecture

 •  112. 

  خيلي كم بود

 •  113. 

  سلام

  ممنون از زحمات شما

  فقط اگر كمي جزئيات بيشتر توضيح داده شود بهتر است.

 •  114. 

  خوبه عاطفه عزيزم

 •  115. 

  خدا كند به درد من بخرد

 •  116. 

  khob bod age ntije girio kholasam dasht

 •  117. 

  خوب بود

  انواع تورم ازديدگاههاي متفاوت را هم اضافه كنيد

  مثلا از ديدگاه عرضه/تقاضا

 •  118. 

  من دانشجوي اقتصاد هستم. انتظار مقاله پربارتري داشتم. البته كار خانم شكري ارزشمند بود چون ايشان در مقايسه با من حداقل توانسته اند از پس مقاله نويسي برآيند ولي در مقام نقد، مقاله ايشان بايستي علمي تر شده و منابع آن نيز ذكر گردد.

 •  119. 

  سلام. دولت با افزايش سود بانكها باعث شد مردم پولهايشان را در بانك ها قرار دهند و قصد داشت با اين كار {طبق راه حل اول شما} سطح پول در بين مردم كاهش يابد تا تقاضا پايين ايد و همچنين قيمت كاهش يابد ولي اين كار بسيار شديد انجام شده به طوري كه ساخت وسازي در منطقه ما صورت نميگيرد و قدرت خريد مردم پايين امده ولي تورم 25 درصد داريم. اين نشانه ي چيست؟

 •  120. 

  خوب و يه نمه تكراري

 •  121. 

  ممنونم.

 •  122. 

  چرا نمودارهاي اماري تورم را رسم نكرده ايد

 •  123. 

  ممنون استفاده كردم.فقط در مورد راه هاي كنترل تورم كلي گويي كردهيد. موفق باشيد.طاهري پور

 •  124. 

  zekre manbae maghale mohemme!

 •  125. 

  در مورد تورم كمي توضيح دهيد

 •  126. 

  با تشكر از ارائه مقاله عالي شما در صورت امكان درباره تورم منابعي معرفي كنيد

 •  127. 

  مطالب جالبي بود استفاده كردم خيلي ممنون از مقاله

 •  128. 

  خيلي خوب بودولي اي كاش منبع وماخذآن راهم مي نوشتي

 •  129. 

  مرسي عالي بود بهنام

 •  130. 

  مقاله خوب بود ولي اي كاش يه كم كامل تر و با ذكر منابع بود.

  ممنون

 •  131. 

  به دردم خورد. ممنون

 •  132. 

  عالي بود ممنون محمود

 •  133. 

  خوب بوددستت دردنكنه

 •  134. 

  مقله شما آموزنده و مورد استفاده است متشكرم

 •  135. 

  سلام ميشه يه مطلب كاملتر درباره ي تورم بگذاريد؟ منابعش هم بنويسي و نمودارش هم رسم كني تورم را در ايران با نقاط مختلف دنيا مقايسه كني ممنون مطلبت خوب بود ولي اينطور بهتر ميشه

 •  136. 

  سلام

  مقاله كوتاه و خوبي بود كه به صورت خلاصه فقط به ذكر عناوين و موضوعات مرتبط با تورم اشاره كرده بود.

  براي من كه تو اين هفته برم يه مطاحبه با يه اقتصاددان براي ماهنامه اقتصادي وزارت اقتصاد و دارايي انجام بدم خوب بود.

  مي تونم عناوين مطرح شده در اين مقاله رو به بحث با كارشناس اقتصادي بذارم و مطالب بيشتري رو از دل اين موضوعات استخراج كنم.

  ممنون

 •  137. 

  عالي بود حيف منابع رونگفتي ممنون

 •  138. 

  talaye mahbob kheyli estefade kardam. vase konforansam .nafasi bejune khodam bos bos meci by ta hi

 •  139. 

  عزيزم قربونت برم VERY GOODشهرام از تهران

 •  140. 

  تكراري بود

 •  141. 

  خوب بود

 •  142. 

  خوب بو ولي حجمش كم بود

 •  143. 

  خيلي خيلي خيلي توپ بود

  دمت جيز

  حال دادي اسيدي

 •  144. 

  يه كلي خش بي

 •  145. 

  دست و پنجه ات درد نكنه عالي بود

 •  146. 

  جالب بودمطالمب رابيشتركنيد.سعيد

 •  147. 

  خيلي عالي بود.

 •  148. 

  vaghean ali bud dastetun dard nakone kheyli jame budo ghashang be karam khord

 •  149. 

  خوب كه چه عرض كنم عاليه

 •  150. 

  ممنون

  خيلي خوب بود

 •  151. 

  ممنون

 •  152. 

  عالي بود

 •  153. 

  خيلي بد بود

 •  154. 

  ممنون

 •  155. 

  بسيارشفاف جامع بود ممنون

 •  156. 

  عالي بود مرسي

 •  157. 

  vaghan ali bod lange hamchin matlabi baraye tahghigham bodam

 •  158. 

  ميشه گفت مقاله اي كار راه انداز هستش مخصوصا براي دانشجوها.

  ممنون و خداقوت.

 •  159. 

  مقاله ميتونست با عنوان هاي كامل تر و علمي تر تقسيم بندي بشه.... ( عوامل مختلفي سبب افزايش تورم ميشه:كاهش عرضه كل (افزايش بيكاري و تورم ركودي) يا افزايش تقاضاي كل

  عوامل مختلفي باعث افزايش تقاضاي كل: افزايش حجم نقدينگي ، سياست هاي پولي و مالي انبساطي ، افزايش حجم وامها ، اعتبارات ، تغيير الگوي مصرف جامعه و....

  عواملي كه سبب كاهش عرضه : افزايش هزينه هاي توليد ، افزايش قيمت مواد خام و اوليه ، افزايش سطح دستمزدها ، استفاده از تكنولوژي ضعيف توليد ، حوادث و بلاياي طبيعي و....

  راههاي مبارزه با تورم هم:

  1) كاهش تقاضاي كل ( مشكل : افزايش بيكاري)

  2) افزايش عرضه و افزايش توليد ( كاهش بيكاري)

  تعريف تورم هم اشتباهه: افزايش سطح عمومي قيمت ها از يك دوره به دوره ديگر رو تورم ميگن. ( نه افزايش دائم و بي رويه)

  نويسنده:

  دكتر سيد حسين نورحسيني 09118481425

 •  160. 

  سلام نخوندمش ولي چون عجله دارم ميخوام بعنوان تحقيق ارائه بدم دانشگاه!!!!!!!دمت آبجوش؟!؟!؟!؟!؟!

 •  161. 

  bad nabood.mer30.be onvane tahghighe ejtemae bordamesh dadam be dabir.hahahahahaha

 •  162. 

  عالي بود ممنون

 •  163. 

  mer30

 •  164. 

  خودموني بگم دمتون گرم.

  افسانه صلح جو دانشجوي كارشناسي حسابداري

 •  165. 

  بسيار عالي بود و به شما در اين مورد تبريك مي گويم

 •  166. 

  خوب بود ممنون

 •  167. 

  عالي بود. متشكرم

 •  168. 

  ممنون

 •  169. 

  بسيار خوب بود - لطفا منابع را بياوريد

 •  170. 

  كپي برداري بود.

  m

  خواستيد اسم كتابشو ميگم

 •  171. 

  منابع نداشت ولي خوب بود

 •  172. 

  جواد: درحد خوب بود ولي ميدونين كه انتظارات بالاست

 •  173. 

  good

 •  174. 

  vere good

 •  175. 

  خيلي خوب بود ممنون

 •  176. 

  دنبال راهكارهاي مناسب براي مهار تورم هستم تورم كلمه جدييد نيست كه انشاء نوشتيد ممنون نظرمو برسيديد از نظرات ما استفاده كنيد

 •  177. 

  khob bod.dastet dard nakone

 •  178. 

  وااااي ممنون همينو ميخواستم

 •  179. 

  واقعا عالي بودلپ مطلب بود

 •  180. 

  مر30

 •  181. 

  مر30 ممنون

 •  182. 

  بدنبود

 •  183. 

  بد نبود

 •  184. 

  This topic was very good and awful

 •  185. 

  خيلي خوب بود ممنون

 •  186. 

  دمت گرم خوب بود ولي من رابطه تورم با بيكاري لازم داشتم دركل خوب بود

 •  187. 

  كار خوبي بود

 •  188. 

  خيلي كم و مختصر بيد............................................................................!

 •  189. 

  چهار چوبي از تورم تعريف كرديد

 •  190. 

  عالي بود

 •  191. 

  عالي بود مشكلم. حل شد.

 •  192. 

  سلام.عالي بود ولي مقدمش ميتونست بيشتر باشه ولي به هر حل كارمو راه انداخت! thanks alot dear!!!

 •  193. 

  خوب بود

 •  194. 

  حوب بود كار منو راه انداخت.

 •  195. 

  خوب بود ولي كم بود

 •  196. 

  تفسير خوبيست بايد بدانيم يكي از راههاي كنترل تورم به خدمت گرفتن سياست يك جامعه براي اقتصاد است.

 •  197. 

  ممنون.

  خدا خيرت بده.

 •  198. 

  سلام.عالي بود و كارمو راه انداخت متشكرم.

 •  199. 

  بدنبودتايه جاهايي كمكم كرد.متشكرم.

 •  200. 

  بابا اخه چرا انقدر مطالبتون كوتاهه. اه

 •  201. 

  ممنون خوب بود واسه تحقيقم كمكم كرد.بازم مرسي

 •  202. 

  خوب بوداگرباآمارروزمقايسه ميشدجالبترميشد.حسين .اروميه 9143471296

 •  203. 

  خوب بيد

 •  204. 

  عالي بود - مجيد از آبدانان

 •  205. 

  با تشكر از زحمات شما مقاله شما خيلي مفيد است. مرسي متشكر

 •  206. 

  there aws very bad.

  Becuse it doesn,t have more writing about issue

 •  207. 

  خيلي عالي بود.ممنون

 •  208. 

  با سلام و تشكر از مطلب خوبتان

  مقاله علمي بايد داراي منابع و مراجع معتبر باشد كه در صورت نياز به آنها مراجعه شود كه متاسفانه مقاله شما فاقد آن بود اگر در پايان مقاله منابع آن را هم مي نوشتيد عالي بود.

 •  209. 

  خوب بود چرا كم ؟حداقل به اندازه تحقيق كه استاد داده ميشد نظرم انوقت ميگفتم آفرين عالي بود

 •  210. 

  سلام خوب نبود

 •  211. 

  درباره مدريت تورم هم مي نوشتيدخوب بود

 •  212. 

  خيلي عالي بود .متشكرم

 •  213. 

  kheily mamnon.lotf kardin

 •  214. 

  عالي بود

 •  215. 

  ممنون :)

 •  216. 

  مهدي هستم ممنون

 •  217. 

  عالي بود

  من اين مقاله رو به كلاس ارائه ميدم.

 •  218. 

  زياد خوب نبود

 •  219. 

  خوب بود

 •  220. 

  خيلي ممنون ميتونيددرمورد حسابداري تورمي مطلبي يزاريد ازشما ممنون ميشم اين مطلب رابذاريد چون مقاله اي دارم كه بايد به اين عنوان نوشته بشه

 •  221. 

  خيلي فوق العاده بود.كوتاه مختصروخيلي مفيد(مبينا)

 •  222. 

  اصلا خوب نبود اين كه كپي از سايت پروژه دات كام بود خيلي نامرديه به خدا sayeh

 •  223. 

  ممنون فقط بااجازه ازاون براي مقالم استفاده كردم

 •  224. 

  به دردم خورد ممنون

 •  225. 

  خيلي سپاس گذار و ممنونم. دمت شيرين.

 •  226. 

  سلام من واسه برادر شوهرم دارم تحقيق ميكنم فكر كنم اگه بدونه مطالب جامعي براش پيدا كردم خيلي خوشحال بشه مرسي

 •  227. 

  دمت گرم ابجي. خلاصه و به درد بخور بود .بااجازه ات استفاده كردم واسه پايان نامه ام. ناهيد از زنجان.

 •  228. 

  از شما و همچنين از آقاي دكتر نور حسيني بابت اصلاح برخي مطالب كمال تشكر رو دارم.علي

 •  229. 

  خوب بود كارم تا حدي را افتاد.منابع؟

  به هر حال ممنون.

 •  230. 

  مطلب كافي نبود

 •  231. 

  خوب بود ممنون كار من را راه انداخت

 •  232. 

  من هنوز نخوندم شايد خوبه ك اينهمه نظر دادن

 •  233. 

  خيلي زيبا بود. خلاصه و مفيد. بهتر از اين نميشه. اگر كسي مطالب طولانيتر يا به عبارتي بيشتر داره به ميلم ارسال كنه ممنون ميشم. bijanjamal4@gmail.com

 •  234. 

  سلام ممنون از زحمتتون.فكركنم تعريف تورم بايد اصلاح بشه... تورم از نظر علم اقتصاد اشاره به افزايش سطح عمومي توليد پول، در آمدهاي پولي و يا قيمت است. تورم عموماً به معني افزايش غيرمتناسب سطح عمومي قيمت در نظر گرفته مي‌شه.. تورم، روند فزاينده و نامنظم افزايش قيمت‌ها در اقتصاده. هر چند بر پايه نظريه‌هاي گوناگون، تعريف‌هاي متفاوتي از تورم ارائه مي‌شه اما، همه آنها به روند فزآينده و نامنظم افزايش در قيمت‌ها اشاره دارن. رويا از اهواز... كارشناسي ارشد اقتصاد

 •  235. 

  امير از شيراز خوب بود دستت درد نكنه ولي تو مقالهاي ديگه منبع هم بنويس مرسي از مقاله ات

 •  236. 

  عالي بود مرسي

 •  237. 

  خيلي ممنون عالي وكار راه انداز بود ولي كم بود

 •  238. 

  مي تونستيد بيشتر توضيح بديد مثلا درمورد تورم و معيشت وراه هاي مقابله و كاهش ان

 •  239. 

  دستتون درد نكنه خوب بود

 •  240. 

  aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bood merc khanoom.baraie man ke terme 1 modiriate bazargani hastam kheily mofid bood.mercccccc

 •  241. 

  خوب بود اما كاش راه حل هاي بيشتري درمورد ريشه كن كردن تورم مي نوشتيد

 •  242. 

  منابع ندارد به درد نمي خورد

 •  243. 

  منابع درست ذكر نشده،

 •  244. 

  عالي بود

 •  245. 

  بسيا عاليييييييييييييييييييييييييييييييييييييييي بود

 •  246. 

  جالب و مختصر

  كاش منابع هم ذكر ميشد

 •  247. 

  بد

 •  248. 

  بدنبود

 •  249. 

  خوبه خوبه ترشي نخوريد به يه جايي ميرسيد

 •  250. 

  خيلي خوب بود ومن از متن شما براي درس مطالعات استفاده كردم ولي اي كاش كشورمان را با كشور هاي ديگر از لحاظ تورم مقايسه مي كرديد

 •  251. 

  سلام . ضعف بزرگ كار هاي پژوهشي ما و آنچه باعث كاهش اعتبار تحقيق هاي اين روزگار شده عدم ارجاع دهي و رفرنس دهي كافي مي باشد. متاسفانه اين پژوهش هم با اين كاستي روبروست

  ابوذر عطايي ataeei@gmail.com

 •  252. 

  عالي بود خيلي ممنون.

 •  253. 

  خوب خواهان مطالب ديگر هستم با كوشش بشتر

 •  254. 

  واسه استادا خوبه ،بسشون هست

 •  255. 

  سلام مرسي خوب بود دستت درد نكنه.بوس

 •  256. 

  very very very gooooooooood !

 •  257. 

  مطلب خيلي خوبي بود. حامد

 •  258. 

  در موضوع رابطه ي تورم با بيكاري مطلب بنويسيد

 •  259. 

  خيلي خوب بود

 •  260. 

  عالي

 •  261. 

  بهتربود اين مقاله باذكرمنابع وماخذ نوشته ميشد

 •  262. 

  با سلام

  بنده فرشته پوراسماعيل يكي از نويسندگان اين مقاله مي باشم. اين مقاله در سال 1384 نوشته شده است و متاسفانه از آن سو استفاده شده است.

  لطفا هرچه سريعتر از ادامه اين روند جلوگيري كنيد و به نام اشخاصي كه واقعا آن را نوشته اند ثبت كنيد.

  علت موجود نبودن منابع نيز اين است كه اين كار يك پروژه در دوران دانش آموزي بوده است.

  با تشكر

 •  263. 

  دستتون درد نكنه.خداروشكر حداقل بعضيها به فكر سطح سواد مردمند

 •  264. 

  عالي بود عزيزم

 •  265. 

  خوب بود

 •  266. 

  منم ميتونم بهتر از شما بنويسم ولي خودم نميخوام

 •  267. 

  مرسي داري داداش

 •  268. 

  دستت درد نكنه

 •  269. 

  عاطفه جونم كارت حررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررف ندااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااشت

 •  270. 

  chizi k ayan ast che hajat b bayan ast

 •  271. 

  من دنبال جواب فعاليت اجتماعي ام مي گشتم و جوابم پيدا كردم خيلي خيلي مرسي

 •  272. 

  سلام خوب بود ولي از عوامل تورم چيزي نديديم

 •  273. 

  عاطفه جووووووووووون كارت معركه است

 •  274. 

  خوب بود ممنون

 •  275. 

  nakhoondam vali migan ali bood.merc

 •  276. 

  خوب بود.كوتاه ولي جامع.خيلي ممنون...

 •  277. 

  عالي بود

 •  278. 

  خوب بود

 •  279. 

  سر كلاس با ارائه مقاله شما ابروم رفت چيه اين مقاله

 •  280. 

  بابا دما گرم

 •  281. 

  عالي بود

 •  282. 

  كلي ومختصر . اما قابل فهم و صريح . سپاس

 •  283. 

  اگر با رفرنس ومنبع ذكر مي شد خيلي بهتر مي بود

 •  284. 

  دانشجوي حسابداري هستم وخيلي مطلبتون عالي بود

 •  285. 

  دست مريزاازاينكه معلومات دراختيارديگران مي گذازيدتشكرمي كنم

 

 

ابتداي صفحه
انتشار مقاله

شما مي توانيد مقالات خود را در سايت منتشر كنيد تا به نام خودتان در دسترس ديگران قرار گيرد و موجودي شما نيز افزايش يابد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.