راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
نكته

نكته : «اصول برند سازي و برندهاي موفق فناوري اطلاعات در ايران»

عنوان نكته

اصول برند سازي و برندهاي موفق فناوري اطلاعات در ايران

نويسنده

مرتضي دانش

فرستنده نكتهمرتضي دانش
كليدواژه

برند ؛ برندينگ ؛ فناوري اطلاعات ؛ ماد ايران ؛ طرفه نگار ؛ فراسو

درباره مطلب جاري نظر دهيد
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

انتخاب نام برند یا نامگذاری برند یکی از مهم ترین مراحل در طراحی هویت یک برند است، چرا که اغلب، نقش اصلی را در میان عناصراصلی  برندینگ و جایگاه سازی(Positioning) را بازی می­کند و تداعیات ذهنی قدرتمندی را در زمینه­ ی محصول یا خدمات  به صورت فشرده، مختصر و مفید ارائه می دهد.

نام­ها جزو مؤثرترین ابزارهای ارتباط برند با مخاطبان به شمار می­ آیند. آگهی­ های تبلیغاتی معمولاً حداکثر به مدت پنجاه ثانیه نمایش داده می­شوند، در حالی که مشتریان به سادگی تنها در مدت چند ثانیه نام برند را مورد توجه قرار می­دهند و مفهوم آن را در ذهن ثبت می­ کنند یا آن را به حافظه­ ی خود می­ سپارند.

فرآیند انتخاب نام یا نامگذاری برند بر اساس اندیشه و دستاوردهای تحقیقات بازار با هدف تاثیرگذاری بر مشتریان هدف انتخاب می‌شود. نامگذاری برند قسمت حیاتی فرآیند مدیریت برند است و مواردی از قبیل جایگاه یابی، طرح و نشان، بسته بندی و سایر ویژگی های سازمانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

از آنجا که نام برند در ذهن مصرف­ کنندگان وابستگی بسیار زیادی با نوع محصولات یا خدمات دارد، تغییر نام برند برای بازاریابان بسیار دشوار است. به همین دلیل، قبل از نامگذاری برند، باید نام برند مورد مطالعه و بررسی عمیق قرار گیرد. دیگر زمان آن نیست که مانند کارخانه های سوهان قم نام برند محصولات خود را بر اساس نام خانوادگی یا پدران و بردادران تعیین کنیم.

انتخاب نام مناسب برای یک برند تا چه حد دشوار است؟ به اعتقاد Ira Bacharach ، یکی از شناخته شده­ ترین مشاوران حوزه­ی بازاریابی و مدیر شرکت مشاوره­ای Name Lab  اگرچه بیش از ۱۴۰ هزار واژه در زبان انگلیسی وجود دارد، اما هر فرد آمریکایی به طور متوسط تنها با بیست هزار کلمه آشناست. به همین دلیل، شرکت مشاوره­ ی برندسازی Name Lab با انتخاب نام­ ها از میان هفت هزار واژه­ ی پر کاربرد در بیشتر برنامه ­های تلویزیونی و آگهی­ های تبلیغاتی، تلاش می­کند تا از انتخاب نام­ های نامناسب برای برندها بپرهیزد. اگرچه ممکن است به نظر برسد که ترکیب هفت هزار واژه، گزینه­ های بسیار زیادی را پیش روی فرد قرار می­دهد، اما از آنجا که همه ساله ده­ها هزار برند جدید ثبت می­شوند و به عنوان علائم تجاری مورد پشتیبانی ­های قانونی قرار می­گیرند، انتخاب نام­های مناسب روز به روز دشوارتر می­ شود. به همین دلیل، انتخاب نام رضایت بخش برای یک محصول جدید می­تواند فرآیندی دشوار و آزاردهنده باشد. بسیاری از مدیران پس از آگاهی از این نکته که نام­ های تجاری مورد نظر آن­ها قبلاً ثبت شده­ اند و به لحاظ حقوقی غیر قابل استفاده هستند، احساس می­کنند؛ تمامی گزینه­ ها مناسب، قبلاً انتخاب شده­ اند!؟!

تولد نام برند

البته که پیدا کردن یک نام مناسب اندکی دشوار خواهد بود! مدیران و صاحبان مشاغل مدت هاست فرزندان نوپای خود را با نام هایی منحصر به فرد پرورش داده اند، بعد ها شرکت های مبتکر و آژانس های تبلیغاتی نیز وارد میدان شدند، و حالا این هنر، علم و مهارت شکلی تخصصی به خود گرفته. نام گذاری برند به تجارتی بزرگ تبدیل شده و برای استخدام یک شرکت کارکشته در این حوزه باید مبلغی بین 10 تا 100 هزار دلار یا حتی بیشتر، علاوه بر هزینه ی کارهای گرافیکی، بپردازید .

طبقه بندی نام ­ها از دیدگاه موسسه بین المللی برندینگ Landor :

 • تشریحی : تشریح کننده­ ی کارکردها و نقش محصول یا خدمت هستند. چنین نام­ هایی معمولاً غیر قابل ثبت هستند. نظیر: Singapore Air Liner و  Global Crossing
 • پیشنهادیاین نام­ها مزیت محصول یا خدمت را به مشتری یادآوری می­ کنند. نظیر march FIRST و Agilent Technologies .
 • ترکیبیترکیبی از دو یا چند واژه­ی گاهی نامرتبط و غیر منتظره برای مشتری. نمونه­ی آن Red Hat است.
 • کلاسیکبرگرفته از ریشه­ های لاتین، یونانی یا سانسکریت، نظیر Meritor
 • اختیاریواژه­های واقعی بدون هیچ نوع ارتباط معنایی روشن، نظیر Apple
 • تخیلیواژه­ های ابداعی بدون بهره­ گیری از معنایی روشن و واضح، نظیر Avanade

 

نکات راهنما در انتخاب نام برند (Brand) :

انتخاب نام برند برای یک محصول یا خدمت جدید، ترکیبی از هنر و علم است.

دسته بندی بالا نشان دهنده­ ی انواع مختلف نگرش جهت انتخاب نام­ برای برند است. نام همچون سایر عناصر برند باید براساس شش معیار اصلی انتخاب شود.


معیار های اصلی انتخاب نام یک برند 

 • قابل نگارش به سایر زبان‌ها
 • بیانگر امتیازات محصول
 • راحتی در تلفظ
 • مختصر و مفید
 • متمایز
 • قانونی و قابل ثبت بودن آن نام

 

 

 

اشتباهات رابج 

نام های کلی و بی معنی

اسم های گنگی مثل فناوری های نوین، راه گشایان دیجیتال و مانند این ها. چنین نام هایی شما را به زحمت بیشتری خواهند انداخت تا بتوانید یک برند بسازید. این طور نام های بی دست و پا به احتمال قوی در دریایی از مشابهت های اسمی غرق خواهند شد. استفاده کردن از چنین نام هایی در بسته های کالایی مصرف کنندگان که امروزه در حال رونق گرفتن هستند نیز به وفور قابل مشاهده است. به ویژه که برچسب های تقلید شده توسط خرده فروش ها به طور گسترده ای رواج یافته اند. در چنین وضعیتی یک نام متفاوت می تواند یک نقطه قوت برای کسب و کار شما باشد.

اسم های تقلیدی

واضح است که نام هایی که تقلیدی از نام رقبا یا برند های بزرگ باشند ارزش چندانی ندارند. اسم هایی که تلفظ آن ها دشوار است .  نام برند شما باید چیزی باشد که مردم به آسانی بتوانند آن را تلفظ کنند. هر راهی که انتخاب می کنید، چه سپردن کار به یک شرکت فعال در این زمینه، چه مشاوره گرفتن از یک متخصص خلاق، سپردن کار به اعضای شرکت خود و تبدیل آن به یک پرژه درون سازمانی، چه کمک گرفتن از غریبه ها به شکل یک مسابقه نامگذاری و یا تلفیقی از همه این روش ها، شما لیستی بلندبالایی از گزینه های ممکن ساخته اید. خب، حال چه کار باید کرد؟!

سوال های بزرگتری در راه است

تاثیر نام انتخابی شما در جایگاهی که برندتان در بازار خواهد یافت قابل چشم پوشی نیست. آیا مفهوم یا وابستگی منفی درباره این نام در بازار کار شما وجود دارد؟ آیا این نام قبلا استفاده نشده است؟ در جاهای دیگر یا در فضای وب چطور؟

بعد از این که لیست خود را به چند مورد خلاصه کردید، می توانید گروهی را با تمرکز به واکنش های افراد به نام انتخابی به وجود آورید و آن را بسنجید. یا اینکه مطالعه قابل سنجشی برای اندازه گرفتن مقبولیت، خوشایندی یا تداعی معنی نام های احتمالی ترتیب دهید.

برای سنجش اسم هایی که در نظر دارید راه حلی جادویی وجود ندارد. در واقع گاهی بررسی بیش از اندازه، تنها تصمیم ها را به تاخیر می اندازد و شما را به کل خسته خواهد کرد. بهتر است به تعدادی از افراد با تجربه که قبولشان دارید گوش کنید، چند تست کوچک انجام دهید ، به احساس قلبی خود گوش کنید و سرانجام تصمیم بگیرید.

ویژگی نام های موفق و مناسب:

هیجان انگیز اند

در ذهن می مانند

هویت دارند

عمیق هستند

نام برند مورد مهم است اما یک برند تنها با نام خود بقای طولانی مدت نخواهد داشت.

نام برند و عملکرد آن به یک اندازه در موفقیت و بقای برند شما تاثیر گذار هستند، یک نام خوب مانند سپریست برای نهضت شما، سمبلی برای داستان تان، نقطه ای برای متفاوت بودن در بازار، یادآور کننده یک خاطره خوب و در واقع بخشی مهم از زرادخانه برندینگ شما. پس به فکر یک نام خوب و مناسب باشید والبته فراموش نکنید که فراتر از نامی که انتخاب می کنید، باید به مسائل اساسی تر هم توجه داشته باشید.

 

فناوری اطلاعات و برند های موفق ایرانی

برند های موفق ایرانی که در زمینه فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستند نیز توانسته اند بعد از سپری نمودن مراحل عملی و تاثیرگذار به موفقیت های لازم دست یابند که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

مادیران

 شاید کمتر کسی هست که امروز این نام را نشنیده باشید یا اینکه وسیله ای از این شرکت را در اختیار نداشته باشید ولی هستند افرادی که از تاریخچه این شرکت کمتر آگاهی دارند.

 این شرکت از سال 1343 شمسی فعالیت تجاری خود را آغاز کرده است شاید کمی تعجب کرده باشید اما واقعا این شرکت در همین سال فعالیت خود را شروع کرده اما با نام شرکت امیری و شرکاء. این شرکت که کاملا سنتی اداره می شد در ابتدا صرفا فروشنده صندوقهای فروش در فروشگاهها بود و کم کم به بحث دیگر ماشین آلات اداری روی آورد و کارنامه خود را زرین تر کرد.

 ارتباط بسیار گسترده این شرکت با اداره های دولتی در ایران زمانی آغاز شد که شرکت امیری توانست ماشین های پولشمارش را وارد سیستم بانکی کشور کرد از این زمان روند و به رشد شرکت آغاز شد و کم کم مادیران شکل گرفت و وارد سیستم اداری ایران شد و پس از آن فراتر نیز رفت و نام ایران را در دیگر کشورها نیز معرفی کرد. این شرکت هم اکنون 2500 نفر پرسنل در اختیار دارد که با استفاده از تخصص ایرانی و پشتکار آنها محصولات ساخت شرکت مادیران را به بازار مصرف می رسانند و کلمه ساخت ایران روی این کالاها نشانگر توانمندی و کیفیت محصولات ایرانی برای مصرف کنندگان است.

طرفه نگار

مجموعه هلدینگ طرفه نگار با همکاری گروه گسترده ای از متخصصان و فرهیختگان ، در زمینه طراحی ، تولید ، فروش ، خدمات پشتیبانی و آموزش نرم افزار و ارائه مشاوره در زمینه های گوناگون حسابداری و آموزشی و فعالیت های خود را از سال 1377 آغاز نموده است  . طرفه نگار تنها مجموعه نرم افزاری در سراسر کشور می باشد که با تکیه بر کارخانه تولید نرم افزار و خطوط تولید ، ارائه نرم افزارهای مالی و حسابداری را قالب تولید و فروش انبوه ، پایه گذاری نموده است .

انتخاب نام "طرفه نگار " توسط بنیان گذاران این شرکت یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است . "طرفه" به معنی شگفت انگیز و "نگار" نیز به معنی نگارنده است که استعاره جالبی از برنامه نویسی خارق العاده و یا " نگارش شگفت انگیز " است .

محبوب ترین و معروفترین برند شرکت طرفه نگار برند هلو می باشد . این برند در شرایطی روانه بازار شد کلیه شرکت های کامپیوتری از اسامی مرتبط با الکترونیک و نرم افزار و سیستم استفاده می‌کردند. در چنین شرایطی  انتخاب نام  مناسب جهت  نرم افزار حسابداری که  تداعی کننده ی سختی و پیچیدگی است نام " هلو" انتخاب می‌شود که نه تنها نام میوه اصیل ایرانی است بلکه تداعی کننده راحتی و آسانی می باشد.  الگوی برندسازی در این شرکت بسیار هوشمندانه و خلاقانه طراحی و پیاده سازی شده است . جامعه ی آماری 420000 کاربری این برند گواه این مدعاست که این نام توانسته است  علی رغم  ساختار شکنی در  نامگذاری برندهای ایرانی، سهم بالایی از بازار نرم افزار داخلی  را در اختیار داشته باشد .

 جایگاه سازی این برند بر اساس کاربری آسان اما مطمین بوده است و از این رو شعار بسیار زیبای این برند" ظاهری زیبا ، هسته ای محکم " نیز بسیار با ظرافت و حرفه ای انتخاب و کاملا منطبق  با جایگاه این برند تدوین گردیده  است که علاوه بر سادگی و سهولت در کاربری  میتواند قدرتمند و اطمینان بخش باشد .

طی سالهای اخیر با افزایش کاربران هلو و نیاز به خدمات حمایت و پشتیبانی شرکت خدمات پس از فروش هلو شکل گرفت و این شرکت مجددا هوشندانه نام " هلوبان " را انتخاب کرد که نگهبان و حامی کاربران هلو را می رساند.

در برنامه هلو قسمت هلپ برنامه که راهنمایی دهنده قسمت های مختلف محصول است را بجای نام هلپ یا اسمارت هلپ از "هلویار" استفاده شده است . نام گذاری و طراحی لوگو و اصول برندینگ و تبلیغات در این شرکت جالب و در زمان خود خلاقانه پیش رفته است .

 

فراسو

 قرن بیستم شروعی انفجاری در عرصه تکنولوژی را به خود دید و تجربه کرد بطوری که دنیای مجازی با صفر و یک هایش جهان کنونی ما را اشغال و به نوعی رشد و ارتقای صنعتی و علمی کشورها را به این اعداد منوط کرد. به همین دلیل احمد علی پور فطرتی ، علی علی پور فطرتی و کامبیز رشیدی با توجه به این مهم تصمیم به تاسیس شرکتی در زمینه تکنولوژی و الکترونیک را گرفتند بنابراین شرکت فراسو به اهمیت این سه نفر در سال 1368 شمسی به ثبت رسید و با تولید صفحه کلید کامپیوتر وارد دنیای مجازی و صفر و یک های آن شد. این شرکت کم کم و به پشتوانه هوش ایرانی به دیگر عرصه های کامپیوتری یعنی ساخت و تولید دیگر قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر نیز دست یافت و نام کشورمان ایران را در عرصه صفر ویک و البته دنیای مجازی در مقامی مناسب قرار داد. شرکت فراسو هم اکنون حدود 300 نفر پرسنل دارد و محصولاتی چون موس؛ دسته های بازی، صفحه کلید، مانیتور ال سی دی را تولید می کند. محصولات این شرکت علاوه بر تامین نیاز داخلی و جلوگیری از خروج ارز به بازارهای بین المللی نیز دست یافت و محصولات خود را در مراکز علمی بسیاری از کشورهای همسایه ایران به کار گرفت.

 به هر حال این شرکت همانند تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرده و در این عرصه نامی آشنا برای نیازمندانش شناخته شده و کارشکنی های غرب و تحریم های این کشورها هیچ تاثیری بر روند پیشرفت صفر و یک های فراسو نداشته به گونه ای که حتی برخی از این کشورها هم از محصولات فراسو استفاده می کنند و به عنوان خریدار عمده محصولات این شرکت هستند.

 

           

 

درباره مطلب جاري نظر دهيد  

 

 

 

ابتداي صفحه
انتشار نكته

شما مي توانيد نكات مرتبط را در سايت منتشر كنيد تا به نام خودتان در دسترس ديگران قرار گيرد و موجودي شما نيز افزايش يابد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.