راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
حكايت

حكايت : «جاي خالي»

عنوانجاي خالي
فرستنده حكايتاحمدي، مهدي
كليدواژه‌هاشناخت مسئله ؛ حل مسئله ؛ روش برخورد با مسئله
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

جاي خالي

فرستنده حكايت : احمدي، مهدي
كليدواژه‌ها : شناخت مسئله ؛ حل مسئله ؛ روش برخورد با مسئله

متن حكايت

برای اشتراک دریافت ایمیلهای راهکار مدیریت، ایمیل خود را ثبت کنید:

امتحان گزينش مديريت بود. از دواطلبان خواسته مي شد تا بر روي تخت سياه كلاس محل آزمون، در حالي كه تخته پر بود از يادداشت هاي دانش آموزان، كلمه مديريت را بنويسند. نفر اول با كمي دقت توانست جايي خالي پيدا كند و كلمه مديريت را نوشت. دومي دقت بيشتري به خرج داد تا محلي را بيابد و آنگاه كلمه مديريت را با خطي خوش و به دو زبان نوشت. سومي در حالي كه به تخته نگاه مي كرد آرام خم شد، تخته پاك كن را برداشت و تخته را پاك كرد و رفت. به نظر شما كداميك در گزينش پذيرفته مي شوند؟

صد حکایت مدیریتی
همه حكايتها
کانال تلگرام

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. 

  مسلماً اگه من بودم تخته رو مي كردم و بعد بزرگ مي نوشتم مديريت شايد هم به دو زبان و يا با تعريفش .

  بعد هم اگه دنبالم هم مي دويدند هر گز اونجا كار نمي كردم مسلماً موقعيتهاي بيشتري براي كار دارم و خودم تصميم مي گيرم كجا واقعاً به من احتياج دارند و مي تونم مفيد باشم و از كارم لذت ببرم .

 •  2. 

  به نظر من نفر دوم پذيرفته مي شود چون توانسته است به نوعي از بدترين شرايط بهترين نتيجه را بگيرد و به جاي پاك كردن صورت مسئله باكمي دقت مسئله را باشرايط موجود حل كند

 •  3. 

  به نظر من مديريت نوشتني نيست ، ،آزمون مديريت هم نقاشي كردن نيست . آزمون مديريت يعني تصميم گيري در عرصه عمل نه نوشتن بر تخته ، عموما انسانهائي كه خوب مي نويسند مديران موفقي نيستند بلكه آنهائي كه فكر مي كننند بهتر موفق مي شوند .

 •  4. 

  نفر اول تنها كاري را انجام داد كه ازش خواسته بودند . نفر دوم با خلاقيت بيشتر با دو زبان مديريت را نوشت .

  اما نفر سوم با اوج خلاقيت ابتدا به تخته سياه نظم داد و آنگاه با عمل خود مديريت را بجاي نوشتن با پاك كردن خطوط و نوشته هاي نامرتب به ديگران نشان داد .

  فاتح

 •  5. 

  به نظر من نفر سوم درست است كه صورت مسئله راپاك نمود ولي مسلما از اعتماد به نفس بالايي برخوردار بوده ومي تواند در عمل مديريت داشته باشد

 •  6. 

  اگر من بودم احتمالا تمام مطالب را ميخواندم تا شايد از نوشته هاي دانش آموزان چيزي دستگيرم شود و بعد ميپرسيدم براي رسيدن به چه منظوري بايد بنويسم مديريت ؟ و با توجه به پاسخ دريافتي از سوالم ممكن بود واكنشهاي مختلفي داشته باشم ، ولي مسلما بدون دريافت پاسخ سوالم اينكار را انجام نميدادم

 •  7. 

  به نظر من رفتار شخص سوم مديريتي بود. دو نفر قبل نكته پرسشگر را متوجه نشدند. مرقوم كردن كلمه مديريت مهم پرسشگر نبود بلكه سر و سامان دادن به شرايط آشفته هدف كار است. در ضمن صورت مسئله آنچه روي تخته نوشته شده بود نبود; و عمل شخص سوم پاك كردن صورت مسئله نبود.

 •  8. 

  يك مدير بايد خوب ببيند خوب فكركند وخوب تصميم بگيرد وسپس خوب عمل كند .همه افراد قسمتي از اين فرايند رو اجرا كردند والبته نفر سوم كاري را كه خواستند انجام نداد.

 •  9. 

  نفر سوم دو دليل ميتوانست داشته باشد:

  1- هموار كردن راه براي نفرات بعدي

  2- بيان اينكه مديريت نوشنتي نيست يا وي چيزي از مديريت نمي داند.

 •  10. 

  به نظرمن نفرسوم قبول است چون همه نمي توانند مديريت كنند

 •  11. 

  به نظر بنده نفر دوم و سوم هر يك به يك روشي سيستم را مديريت كردند اولي از منابع موجود بهترين استفاده را كرد دومي در سيستم تغيير ايجاد كرد كه قدرت ريسك پذيري بالاي اين فرد در مديريت را نشان مي دهد.

 •  12. 

  به نظر من نفر سوم هم جسارت داشت هم اعتماد به نفس و هم از لحاظ روانشناختي داراي حس مديريتي قوي بود كه با توانمندي و ريسك پذيري و خلاقيت ، قادر به ايجاد تغيير و سازماندهي در وضعيت موجود گرديد.

 •  13. 

  بسيار خوب بود.

 •  14. 

  چرا موضوع را پيچيده كنيم

  بچه ها پيچيدگي ما را ندارند. من سوال را از دختر 8 ساله ام پرسيدم و جواب داد:

  كار هر سه نفر درست است چون همان كاري كه گفته بودند را انجام دادند

  اما نفر سوم باهوش تر است چون توانست جايي باز كند كه چيزي كه نوشته است بيشتر به چشم بيايد

  ااحتياجي به يادآوري نيست كه دخترم چيزي از مديريت نمي داند

 •  15. 

  مدير كسي است كه تصميم ميگيرد و ديگران اجرا ميكنند نفر سوم مديريت كرد دو نفر قبلي مديريت شدن

 •  16. 

  اگر مسئله فوق سر كاري نباشد :

  ابتدا بايد كمي فراتر از تخته و نوشتن روي آن و پاسخهاي افراد فكر كرد و ابتدا به هدف از اين كار (كه اگر توجه بيشتر مخاطب باشد) به اين صورت عمل ميكنيم :

  روي يك كاغذ سفيد كلمه مورد نظر را نوشته و در مركز تخته بچسبانيم اهميت و فرانگري خاصي به موضوع بخشيده و به هدف خود ميرسيم.

 •  17. 

  اگر من جاي يكي از آنها بودم بر روي تخته بدون اينكه چيزي را پاك كنم ويا اينكه دنبال جاي خالي بگردم درشت مي نوشتم مديريت، طوري كه كل تخته را مي گرفت.

 •  18. 

  نفر اول : با شرايط و امكانات موجود كاري را كه انتظار مي رفت انجام داد

  نفردوم : به شيوه ي اولي ولي با توانايي بالاتر

  نفر سوم : ميگويند مديريت هنر دانستن و علم توانستن است ، بعلاوه مديري كه خيلي متفاوت تر از ديگران عمل مي كند هرچند در ابتدا با مخالفت محيط روبرو مي شود ولي جسارت و ريسك سرانجام او را شاخص خواهد كرد .

  دركشور ما مسلما نفر دوم انتخاب مي شود ولي در كشورهاي جهان اول : نفر سوم .

 •  19. 

  مركزي ترين كلمه مديريت را بر روي تخته پيدا كرده و با رنگي كه جلوه داشته باشد و متضاد رنگهاي اطراف به دور آن دايره اي ميكشيدم ...

 •  20. 

  من اگه بودم جاي نوشته هاي خوش خط دومي رو با رنگي متفاوت ميكشيدم. اينطوري نه لازم بود دنبال جا بگردم و نه اينكه بد خطيم مشخص شه. م.ر دانشجوي مديريت صنعتي

 •  21. 

  از اونجاييكه مديريت هم علمه هم هنر فكر نميكنم نفرات اول و دوم هنري به خرج داده باشن!!!!!!!!!!

 •  22. 

  سومي با كارش معني مديريت نشون داده، اولي و دومي از پايه چيزي رو درست نكردن، ولي سومي بنا را ساخته براي يه شروع جديد

 •  23. 

  به نظر من اين امتحان صلاحيت تعيين يه مدير خوب رو نداره. اين سه نفر هر كدوم كاري رو كه ازشون خواسته شد رو،هر يك به نحوي انجام دادند. اما واقعا ميشه به اين روش استناد كرد براي انتخاب مدير؟

  اميد

 •  24. 

  به نظر من نفر سوم كار درستي كرده . مدير بايد مشكلات را براي خود و ديگران حذف كند ، نه اينكه براي انجام دادن يك كار كوچك در ميان هزاران مشكل كوچك و بزرگ دست و پا بزند .

  اين مسئله شباهت زيادي به موضوع نجات غريق دارد . يعني اشخاص اول و دوم بجاي از بين بردن ريشه ي مشكل ، دنبال راه حل در فضاي پر تنش بودند .

 •  25. 

  قطعا نفر سوم! به اين علت كه او داراي تفكر جانبي است و يك بعدي به مساله نگاه نكرده است. از او خواسته شده كه روي تخته سياه كلمه مديريت را بنويسد. ولي اينكه به چه زباني و به چه شيوه اي و اينكه نوشته هاي تخته سياه پاك شود يا نه، مطرح نشده!

 •  26. 

  به نظر من نفر سوم كار درستي كرده چرا كه موانعي را كه باعث ايجاد مشكل ميشدند را از سر راهش برداشته و توانست به خوبي مديريت موقيعيت بكند و كلمه مديريت را نه در قالب نوشتن بلكه در غالب عمل نشان دهد

  در مورد نفرات اول و دوم هم اين گونه ميتوان تعبير كرد كه اجرا كننده هستند براي مديري كه در راس خواهد بود .

 •  27. 

  من كار نفر سومي رو تاييد نمي كنم چون در مقابل مشكلات كوتاه امد و بر خلاف كاري كه ازش خواسته شده بود رو انجام داد ...

  نفر اول دقت كمي براي پيدا كردن جا متحمل شود چرا كه مي توانست مثل نفر دومي دقت بيشتري به خرج دهد

  نفر دوم دقت بيشتري به خرج داد تا بتواند به دو زبان و به نوعي خوب (با خطي خوش ) كار خود را انجام دهد .

  ta20

 •  28. 

  مديريت فقط يك واژه نيست كه با نوشتن نشان داده شود ,مديريت عملكرد درست در شرايط نادرست است وفرد سوم با ديد مديريتي بهتري عمل كرده چون حتي اگر خود از اين عمل بي بهره باشد(اخراج بشه...)حداقل كار را براي نفرات بعدي آسان كرد,فكر ميكنم يك مدير خوب براي ديگران نيز مفيد است پس نفر سوم منطقي ترين فرد براي استخدام است.

 •  29. 

  هچكدام. نفر اول جزئي از كل شد. نفر دوم هم حاشيه رفت. نفرسوم كلي نگر شد ولي نمي توان از جزئيات هم به سادگي گذشت

 •  30. 

  يك مدير خوب اول بايد به محيط كاريش توجه لازم را بنمايد و عناصر مزاحم محيط را حذف نمايد تا بهتر بتواند كار كند

 •  31. 

  نفر اول نوشت و بعد نفر دوم آمد او هم نوشت و بعد نفر سوم اگر او هم مي نوشت يقينا نفر چهارم ميامد ولي ديگه كسي نخواهد امد چون سوال نمانده براي جواب پس نفر سوم خواهد ماند

 •  32. 

  از نگاه يك ايراني به مديريت نفر سوم.

  كشور ما پر است از مديراني كه وقتي مي آيند آثار مديران قبلي را پاك مي كنند اما از خود نيز اثري به جا نمي گذارند.

  تمامي مديران زيردست را پاك سازي كرده آشنايان خود را بر سر كار گذاشته و وقتي كه سرانجام هيچ پروژه اي را به سرانجام نرساندند و كلي ***** مي روند.

 •  33. 

  به نظر من اين خوب است كه انسان در شرايط بحراني ودر محدوديت هاي زماني و مكاني از حداقل امكانات حداكثر استفاده را بكند و همچنين يك بار با دقت انجام دادن بهتر از چند بار امتحان كردن است ولي اينكه ما ضعف هاي خود را با حذف عملكرد ديگران بپوشانيم تبحر نيست عين بي تدبيري است نفر سوم راحت طلب /خودخواه/ترسو مي باشد

 •  34. 

  خوب جواب درست يا بهتر بگويم جواب قابل قبول ، از اين سئوال از اونجا در ميياد كه از خودمون بپرسيم به نظر ت جالب ترين جوابها داده شده كدام ؟ كدوم يك از شماره هاي پاسخ دهنده بهترين انعكاس رو داره . پس اون جواب .

  البته از نظر من دو نفر اول و دوم هر كدوم سعي خودشونو كردن و درواقع اونهاهم مثل افراد قبلي اون جوري كه از دستشون بر مي اومد (طبق سليقه واستعداد ) به وضعيت بهم ريخته مطالب روي تخته اضافه شدن ولي سومي بقل ما ايراني ها فلك را سخت بشكافيدو طرحي نو در انداخت . ولي نكته بعدي اينكه چرا پس از پاك كردن تخته گذاشت و رفت ؟ چرا ؟ رفتنشو چه جوري ميشهخ توجيح كرد ؟ ؟ ؟

  من از بين جوابهاي بالا به شماره 15 بدليل كوتاه و مفيد بودن و 32 شماره بدليل نكته بيني وصراحت لهجه بهترين نمررو ميدم و به شماره 20 نمره صفر چون معلوم از همين حالا تو فكر تقلب

 •  35. 

  نفر سوم به فضا نظم و ترتيب و زيبايي مي دهد و اگر احيانا" خواست كلمه خود را پيدا كند راحت پيدا ميشود

 •  36. 

  ما به مديران خلاق نيازمند تريم تا به مديران گوش به فرمان

 •  37. 

  در كشور هاي جهان سوم مديريت جايي ندارد از جمله در آن تختخه سياه كه همه چيز وجود دارد جز آنچه كه بايد باشد چرا مديران نه بر اساس شايسته سالاري بلكه بر اساس بان و جناح وميزان تابعيت پذيري انتخاب مي شوند

 •  38. 

  با سلام نظرات 3/15/18/22/24/26/28/30/32و36 نظرات خوبي بودند ولي از همه بهتر نظر 36 است ( متاسفانه در كشور فقط مديران گوش به فرمان داريم نه خلاق)

 •  39. 

  چون در سئوال ذكر شده است كه بايد واژه مديريت رو نوشت پس معلوم ميشه كه هدف رويكرد به طرح اين سئوال بوده. مديريت اولي بر پايه برنامه هاي فعلي بوده چنين مديري برنامه خاصي ندارد و توانمندي لازم را براي مديريت ندارد . مديريت دومي نيز علاوه بر حفظ برنامه هاي فعلي بوده اما با اضافه كردن برنامه اماده و از پيش تعين شده مه قدري از قبلي توانمند تر بوده. اما مديريت سوم ابتدا بر اساس شناخت سازمان بوده و برنامه هاي قبلي را مفيد نديده ونيازمند تغير و تحول اساسي است و خود را براي ان توانا و داراي بينش و روش ديده و وقط خود را غنيمت شمرده و سريعا دست به كار شده است.

 •  40. 

  تنها نظردهنده شماره 15 فهميد منظور حكايت چيه نمي دونم چرا كسي توجه نمي كنه. :)))

 •  41. 

  براي انجام هر امري ابتدا بايد بستر مناسب را ايجاد كرد و سپس به انجام كار مبادرت ورزيد و نفر سوم ابتدا بستر را كه به راحتي مي توان محيا كرد را اماده كرد تا مسئوليت سپرده شده را انجام دهد.

 •  42. 

  به نظرم شخص سوم

 

 

ابتداي صفحه
انتشار حكايت

حكايت‌هاي مرتبط با مباحث سايت را ارسال كنيد و موجودي خود را افزايش دهيد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.