راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
نكته

نكته : «راه‌هاي كنترل احساسات در محل كار»

عنوان نكته

راه‌هاي كنترل احساسات در محل كار

نويسنده

شاهرخ، رزيتا

كليدواژه

عصبانيت ؛ استرس

منبع

روزنامه همشهري،‌ شنبه 18 فروردين 1386، سال پانزدهم، شماره 4235، صفحه 23.

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري

نكاتي كه با كمك آنها مي‌توانيد جلوي احساسات منفي و عصبانيت خود را سر كار بگيريد و همچنان موفق سر كار خود باقي بمانيد.

همه ما با افرادي روبه‌رو شده‌ايم كه كنترل احساساتشان را سر كار، از دست مي‌دهند، درها را مي‌كوبند، سر همكاران يا مشتري‌ها فرياد مي‌زنند و چيزهايي مي‌گويند كه خيلي زود پشيمان مي‌شوند. اشخاصي را ديده‌ايم كه در جلسات كاري، نمي‌توانند جلوي عصبانيت خود را بگيرند چون با عقايد و نظراتشان مخالفت شده است يا اين‌كه فرد ديگري را به‌جاي آنها نشانده‌اند. در اينجا مي‌خواهيم به نكاتي اشاره كنيم كه با كمك آنها مي‌توانيد جلوي احساسات منفي و عصبانيت خود را سر كار بگيريد و همچنان موفق سر كار خود باقي بمانيد.

 1. كمي قدم بزنيد تا عصبانيت‌تان فروكش كند: در طي يك جلسه كاري، وقتي كسي از سبك مديريت يا بخش تحت اداره شما ايراد مي‌گيرد، عصباني نشويد، وقتي مي‌بينيد كه در صدد خشمگين شدن هستيد، خود را از آن محل دور كنيد. بهانه‌اي بياوريد و از جلسه بيرون برويد تا بتوانيد عصبانيت خود را فروكش كنيد. اگر براي خاموش كردن خشم‌تان به خود فرصت دهيد مي‌توانيد كنترل احساساتتان را دوباره بدست آوريد.
 2. قبل از نشان دادن هرگونه واكنش، توضيح بخواهيد: با پرسيدن سؤال‌هاي مختلف وقت را بگذرانيد. مي‌توانيد از صحبت‌هاي ديگران استفاده كرده و سؤالاتي از آنها بپرسيد. با اين كار به آن فرد زمان مي‌دهيد كه اشتباه خود را تصحيح كند.
 3. از قانون ده ثانيه‌اي استفاده كنيد: هيچ عكس‌العملي نشان ندهيد. اگر مي‌بينيد كه در يك جلسه كاري يا پشت تلفن مي‌خواهيد كنترل خشم‌تان را از دست دهيد؛ با خود تا 10 بشماريد تا از عصباني شدن خود جلوگيري كنيد. قبل از نشان دادن هرگونه واكنش، واقعيات را بررسي كنيد.
 4. با كسي كه مي‌تواند آرام‌تان كند، حرف بزنيد: هميشه كسي را براي درد دل كردن و تكيه كردن داشته باشيد، چه داخل و چه خارج از محل كار، در اين مواقع سعي كنيد كه با او بيرون برويد و كمي صحبت كنيد. درست نيست كه همه احساساتتان را در خود نگاه داشته و بيرون نريزيد. با اين كار سلامتي خودتان به خطر خواهد افتاد. با دوستي صميمي در مورد اين مشكلات صحبت‌ كنيد تا او آرامتان كرده و كنترل خود را دوباره بازيابيد.
 5. براي از بين بردن عصبانيت خود ورزش كنيد: اجازه ندهيد كه تصوير كاريتان با عصباني شدن و از دست رفتن كنترلتان مخدوش شود، در اين مواقع ورزش كمك بسيار خوبي است. به باشگاه برويد و كمي ورزش كنيد. مطمئن باشيد همه چيز را فراموش خواهيد كرد.
 6. ببينيد چه چيز باعث عصبانيت‌تان مي‌شود: آگاه باشيد كه در چه موقعيت‌هايي كنترل خود را از دست داده و عصباني مي‌شويد. وقتي متوجه شديد كه چه چيز منجر به عصبانيت‌تان مي‌شود درصدد جلوگيري از ايجاد چنين موقعيت‌هايي برآييد. يا اين‌كه ياد بگيريد كه چه‌طور با اين موقعيت‌ها كنار بياييد تا موقعيت كاريتان خدشه‌دار نشود.
 7. همكارانتان را بشناسيد: ببينيد رفتار هركدام از همكارانتان چه علائمي دارد. ممكن است خيلي از حرفهاي آنها كه براي شما مثل انتقاد مي‌ماند، در واقع حكم شوخي داشته باشد. با شناختن شخصيت و رفتارهاي همكارانتان، بهتر مي‌توانيد با انتقادات آنها كنار آمده و خشم خود را كنترل كنيد.
 8. واكنش افراد ديگر را پيش‌بيني كنيد: زماني كه مي‌خواهيد كار جديدي را در محل كارتان انجام دهيد، واكنش و عكس‌العمل‌ همكارانتان را پيش‌بيني كنيد. با اين كار مي‌توانيد بهتر با انتقادات و ايرادهاي آنها پس از انجام كار كنار بياييد.
 9. قبل از نوشتن هر نامه نامحترمانه كمي صبر كنيد: هيچ‌گاه به ديگران بي‌احترامي نكنيد، حتي اگر حق با شما باشد. آسان است كه اجازه بدهيم ابرهاي تيره جلوي قضاوتمان را بگيرد. قبل از ارسال هر نامه نامحترمانه در پاسخ به انتقادات سايرين يك روز صبر كنيد. روز بعد دوباره آن را خوانده و تجديد نظر كنيد.
 10.  هر روز خشمتان را دور بيندازيد: ياد بگيريد كه با ترك محل كار، عصبانيت‌هاي خود را نيز دور بريزيد. بعد از كار به اموري بپردازيد كه به آن علاقه داشته و لذت مي‌بريد. با دوستانتان بيرون برويد، يا تلويزيون تماشا كنيد، با اين كار هيجان و استرستان را از بين خواهيد برد.
 11.  براي طغيان‌هاي عصبي خود عذرخواهي كنيد: با وجود اين‌كه قصد بدي نداشته‌ايد، درست نيست كه جلسات كاري را با عصبانيت ترك كنيد. اگر در حين جلسه عصبانيتتان باعث شده كه به كسي بي‌احترامي كنيد، از او معذرت بخواهيد. لزومي ندارد كه براي عصبانيت خود توضيحي دهيد، فقط گفتن «من رفتار بدي داشتم و عذر مي‌خواهم.» كافي است تا همه سوءرفتارها را از بين ببرد.احساسات منفي خود را با اعتماد به نفس جايگزين كنيد و تعادل احساساتتان را حفظ كنيد.

در اين مسائل عجله نكنيد. سالها طول مي‌كشد تا آبرو و اعتبار جمع شود اما براي از بين رفتن آن فقط ثانيه‌اي كافي است.

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. چگونه خشم و عصبانيت مان را كنترل كنيم؟ عزيزي، مريم |1386 [تمام متن]

  چكيده : اين مقاله موضوع خشم و عصبانيت و مديريت خشم را بررسي مي كند. علل خشم، شيوه هاي كنترل خشم و رفتار هاي لازم هنگام خشم و عصبانيت مباحث اين مقاله را تشكيل مي دهند.

  كليدواژه : خشم ؛ عصبانيت ؛ كنترل خشم ؛ مديريت خشم ؛ كنترل عصبانيت

 •  2. مهارت‌هاي مقابله‌اي فهلي، ابراهيم [تمام متن]

  چكيده : در اين مقاله مهارت‌هاي مقابله‌اي به عنوان يك از مؤلفه‌هاي اساسي بهداشت رواني مورد بررسي قرار مي‌گيرد. مقابله تعريف شده و تدابير و منابع مقابله‌اي شرح داده مي‌شوند. انواع مقابله شامل مقابله كارآمد؛ مقابله متمركز بر مسئله (مقابله فعال، مقابله مبتني بر برنامه‌ريزي، مقابله بردبارانه و مقابله جستجوي حماي....

  كليدواژه : مهارت

 •  1. 

  خوب بود

  و

 •  2. 

  بعضيا قابل توضيح خواستن نيستن خيلي گتاخ تر از آستانه صبر هستن

 

 

ابتداي صفحه
انتشار نكته

شما مي توانيد نكات مرتبط را در سايت منتشر كنيد تا به نام خودتان در دسترس ديگران قرار گيرد و موجودي شما نيز افزايش يابد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.