راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
دوره آموزشي

دوره آموزشي : «دوره آموزشي تجزيه و تحليل شغل »

عنوان

دوره آموزشي تجزيه و تحليل شغل

شرح

در هر سازمان، فعاليت‌هايي وجود دارد كه بايستي براي سهولت پيشبرد آنها به اداره‌ها و واحدها و پست‌ها و وظايف كوچك تقسيم شود تا فعاليت‌ها با كارآيي بيشتري انجام گردد و امر كنترل به راحتي صورت گيرد. كوچك ترين واحد كار كه وظايف مشابه در آن جمع مي شود شغل ناميده مي‌شود. در واقع شغل عبارت است از گروهي وظايف كه از نظر نوع و سطح پيچيدگي با هم مشابه اند. با توجه به آن، تجزيه و تحليل شغل به دنبال تعيين وظايف مشاغل و خصوصيات انساني مورد نياز براي انجام آن مشاغل در يك سازمان مي‌باشد؛ بنابراين تجزيه و تحليل شغل، روش‌ها و رويه‌هايي است كه از طريق آن، وظايف و مسؤوليت‌هاي شغل، شرايط كاري شغل و رابطه اش با مشاغل ديگر و همچنين دانش و مهارت‌هاي مورد نياز براي انجام شغل مشخص مي‌گردد.

اطلاعاتِ به روز و دقيق از ويژگي‌هاي مشاغل و توانايي‌هاي انساني مورد نياز براي هريك از مشاغل در انجام وظايف مديريت منابع انساني حائز اهميت زيادي است و بدون آن، امكان صحيح انجام وظايف مديريت منابع انساني نمي‌باشد. متأسفانه تجزيه و تحليل شغل اغلب براي اهداف جزئي مثل پرداخت حقوق و مزايا، بدون توجه به كاربردهاي وسيع آن در انجام وظايف مديران يك سازمان انجام مي‌شود. انجام وظايف مديران يك سازمان به ويژه مدير منابع انساني تحت تأثير مستقيم اطلاعات تجزيه و تحليل شغل است.

در برنامه‌ريزي نيروي انساني و كارمنديابي و انتخاب، يك جنبه مهم، تعيين ويژگي‌ها و شرايط احراز مشاغل است. اين مهم از طريق تجزيه و تحليل شغل صورت مي‌گيرد و بدون داشتن اطلاعات مربوط به توانايي‌هاي انساني مورد نياز در انجام مشاغل، برنامه‌ريزي نيروي انساني به طور صحيح صورت نمي‌گيرد. در تدوين برنامه‌هاي آموزش و توسعه، يك مرحله مهم، تعيين نيازهاي آموزشي مي‌باشد. نيازهاي آموزشي به مدد تجزيه و تحليل دقيق مشاغل و تعيين شرايط احراز آنها حاصل مي‌گردد.

تجزيه و تحليل شغل به مديران در پرداخت مناسب و متعادل حقوق و مزايا كمك‌هاي شاياني مي‌كند، زيرا از طريق آن، وظايف و مسؤوليت‌ها و مهارت‌ها و توانايي‌هاي انساني مورد نياز مشاغل مشخص مي‌گردد و اين مهم منجر به تعيين ارزش نسبي مشاغل مي‌شود. تعيين ارزش نسبي مشاغل در سازمان، مهم‌ترين عامل در پرداخت و حقوق و مزاياي متعادل است.

هدف (ها)

نياز روز افزون سازمانها به فرايند به كار گيري موثر وكاراي نيروي انساني براي نيل به اهداف سازماني ، مديريت منابع انساني را در كانون توجه قرار داده است .

تجزيه و تحليل شغل فرايندي است كه خصوصيات لازم براي عملكرد مطلوب يك شغل را مشخص ميسازد و شرايط فيزيكي اي را كه در آن فعاليت انجام مي شود مورد تحليل قرار مي دهد.

بدين طريق اطلاعات لازم براي آشنايي با خصوصيات و رفتارهاي لازم براي آن شغل فراهم ميشود و قابليت انطباق ويژگيهاي يك شاغل را با مقتضيات يك شغل ايجاد ميكند.

رئوس مطالب

هدف و كاربرد تجزيه و تحليل شغل

معرفي و تشريح انواع تكنيك هاي رايج در تجزيه و تحليل شغل

آشنايي با نحوه استفاده از بانك اطلاعات مشاغل O'NET

آموزش عملي چگونگي تدوين ويژگي هاي شغلي

کلیدواژه

تجزيه و تحليل شغل ؛ دوره آموزشي منابع انساني ؛ دوره آموزشي تجزيه و تحليل شغل

مدت و زمانبندي

3 روز 15 ساعت

برای دریافت تاریخ بعدی دوره ایمیل‌تان را ثبت کنید
مكان برگزاري

تهران

هزينه

4،000،000 ريال

برگزار كننده

سازمان مديريت صنعتي

صفحه وبhttp://www.imi.ir/departmentofeducation/professionalmiddle /sitepages/jobanalysis.aspx?pageview=shared&initialtabid=ribbon.webpartpage &visibilitycontext=wsswebpartpage
درباره مطلب جاري نظر دهيد
اين مطلب توسط يكي از اعضاي سايت درج شده است و مسئوليت صحت اطلاعات آن بر عهده سايت راهكار مديريت نيست.

 

 

 

 

ابتداي صفحه
معرفي دوره آموزشي

مشخصات دوره‌ها، كارگاه‌ها و كلاس‌هاي آموزشي مرتبط با مديريت و مهندسي صنايع را ثبت كنيد تا «راهكار مديريت» آنها را در معرض ديد بازديدكنندگان و موتورهاي جستجوگر قرار دهد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

14-15
اردیبهشت

آشنایی با قانون کار

14
اردیبهشت

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

15
اردیبهشت

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

21-22
اردیبهشت

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

21
اردیبهشت

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

22
اردیبهشت

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

15-16
تیر

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی برای کارفرمایان

22-23
تیر

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

آشنایی با قانون مالیات‌های مستقیم و معافیت‌های آن

-
-

آشنایی با قانون مالیات بر ارزش افزوده و معافیت‌های آن

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.