راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
گفتگو

گفتگو : «تعلق مرخصي استحقاقي در شرايط بودن در مرخصي استعلاجي»

عنوان گفتگو

تعلق مرخصي استحقاقي در شرايط بودن در مرخصي استعلاجي

شروع کننده گفتگوراهكار مديريت
شرح گفتگو

آيا كارگري يا كارمندي كه در مرخصي استعلاجي قرار دارد مرخصي استحقاقي 20 ساعت در ماه به آن فرد برابر روزهاي استعلاجي تعلق مي گيرد؟



درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري


 

 

مطالب مرتبط

  •  1. دوره يك روزه آشنايي با قانون كارپنجشنبه 31 ارديبهشت 1394، از 8 تا 17 ____________________________________ تاريخ هاي قبلي برگزار شده: پنجشنبه 14 اسفند 1393، از 8 تا 17 پنجشنبه 18 دي 1393، از 8 تا 17 پنجشنبه 1 آبان 1393، از 8 تا 17 پنجشنبه 6 شهريور 1393، از 8 تا 17:30 پنجشنبه 8 اسفند 1392، از 14 تا 18 بعد از ظهر پنجشنبه 15 اسفند 1392، از 14 تا 18 بعد از ظهر ____________________________________
  •  1. 

    مرخصي استعلاجي به مرخصي اي اطلاق مي گردد كه كارگر به گواهي پزشك موقتا قادر به انجام كار نباشد و نياز به استراحت جهت بهبود داشته باشد و اين استراحت به تاييد سازمان تامين اجتماعي رسيده باشد در اين صورت قرارداد كار كارگر به صورت تعليق در مي آيد و كارگر حقوق خود را (تحت عنوان غرامت مزد) از سازمان تامين اجتماعي دريافت مي كند و در حقيقت رابطه كاري با كارفرما ندارد بلكه مزد بگير تامين اجتماعي است. بنابراين نتيجه مي گيريم كه در ايام مرخصي استعلاجي مرخصي استحقاقي موضوعيت پيدا نمي كند.

  •  2. 

    در خصوص كارمندان زن مطابق ماده 19 مقررات استخداميبه مرخصي استعلاجي كه از چهار ماه تجاوز نمايد نسبت به مدت زائد بر چهار ماه مرخصي استحقاقي تعلق نمي گيرد /. در خصوص كارگران زن در قانون كار جيزي قيد نشده است .

  •  3. 

    با عرض سلام خدمت همه دوستان عزيز و كاربران محترم . رديف 1 مورد تاييد بنده نيز ميباشد . وقتي در طول دوران استراحت پزشكي ، كارگر تحت پوشش تامين اجتماعي قرار دارد منطقي براي اينكه مرخصي برايش محاسبه شود وجود ندارد . به تعريف كارگر در ماده 2 قانون كار نيز نگاه كنيم او را شخصي ميداند كه در برابر دريافت مبلغي به در خواست كارفرما كار ميكند . " كار كردن " از جمله شرائط اصلي است . در دوران استراحت پزشكي انجام كار موقتا" متوقف ميشود . كارگر در اين دوران كار نميكند و كارفرما نيز پرداختي ندارد . به عبارت ديگر اصلا" شرائطي كه بتوان آن را رابطه كاري نام نهاد ماهيت وجودي ندارد و در نتيجه احتساب مرخصي براي اين ايام فاقد هر تفسير و معني ميباشد . در حال حاضر بانوان براي مرخصي زايمان از 6 ماه مرخصي استعلاجي بهره مند هستند و معمولا" در طول دوران بارداري نيز از مرخصي هاي استعلاجي كوتاه مدت ديگر نيز استفاده ميكنند . در ازاء اين مدت استراحت حداقل 15 روز مرخصي استحقاقي داشتن امري غير منطقي است . موفق باشيد 5/8/89

  •  4. 

    اگر شخصي مرخصي استعلاجي گرفت و به تاييد سازمان تامين اجتماعي رسيد ولي در آن مدت در شركت فعاليت داشته باشد و حقوق بگيرد از نظر حقوقي و تامين اجتماعي چه خسارتي متوجه كارفرما يا كارگر مي شود

  •  5. 

    بله تعلق مي گيرد زيرا مرخصي استحقاقي 1ماه در سال مي باشد و اين حق كارگر است.

  •  6. 

    در صورتي مرخصي استحقاقي در دوران مرخصي استعلاجي به شخص تعلق مي گيرد كه در دوران مرخصي استعلاجي حقوق خود را از سازمان و يا كارگاه مربوطه دريافت بكند

  •  7. 

    http://www.irimlsa.ir/page.php?135

    به آدرس بالا سر بزنيد جوابو ميگيرين

    28- آيا كارگر از بابت مدتي كه در مرخصي استعلاجي بوده استحقاق استفاده از مزاياي مقرر در قانون كار و مقررات تبعي را خواهد داشت؟

    ماده 74 قانون كار مدت مرخصي استعلاجي را كه به تاييد سازمان تأمين اجتماعي رسيده باشد جزء سوابق كار و بازنشستگي كارگران شناخته است. به استناد ماده قانوني مذكور و با توجه به عرف معمول و رويه جاري، به ايام مذكور مرخصي استحقاقي سالانه، كمك عائله مندي، عيدي و پاداش و بن كارگري تعلق مي گيرد.

    31- كارگراني كه به دليل بيماري و استفاده از مرخصي استعلاجي قادر به استفاده از مرخصي استحقاقي سالانه خود نيستند مي توانند مرخصي خود را ذخيره نمايند؟

    از آنجا كه مطابق ماده 74 قانون كار مدت مرخصي استعلاجي با تاييد سازمان تامين اجتماعي جزء سوابق كار و بازنشستگي كارگران محسوب خواهد شد لذا كارگر در ايام مذكور نيز مشمول برخورداري از مرخصي استحقاقي موضوع ماده 64 قانون مرقوم خواهد بود ولي از آنجا كه بر اساس ماده 66 اين قانون كارگر نمي تواند بيش از 9 روز از مرخصي سالانه خود را ذخيره نمايد، در مورد كارگراني كه تمام طول سال را در مرخصي استعلاجي بوده و نتوانند از مرخصي سالانه خود استفاده نمايند تنها 9 روز از مرخصي آن سال به حساب ذخيره مرخصي آنان منظور مي شود.

  •  8. 

    توضيحات تقريبا كامل و جوابگوي پرسشها مي باشد

  •  9. 

    اگركارگري درمرخصي استعلاجي باشد آيا حق خواربارومسكن وبن وحق سنوات و عيدي وپاداش به اوتعلق مي گيرد

  •  10. 

    باسلام اگر فردي استلاجي بگيرد از پزشك و مدت ان به طور مثال 10 روز باشد ما ميتوانيم در همان زمان مرخصي از شعبه با ارائه مدرك متوجه بشويم كه استلاجي تهيه شده از پزشك مورد تاييد ميباشد يا خير

  •  11. 

    با سلام

    شخصي از مرخصي استعلاجي استفاده نمايد آيا در ايام مرخصي استعلاجي بايد درليست بيمه ماهيانه براي وي بابت روزهاي مرخصي كاركرد رد شود يا خير؟

  •  12. 

    سوال ما هم همينه اكنون جواب چيه؟

  •  13. 

    حداكثر مدت استفاده از مرخصي استعلاجي در سال چند روز مي باشد؟

  •  14. 

    نظر شماره7صحيح است.

    درحقيقت حتي در ايام مرخصي بيماري نيز كارگر بابت مزاياي خود -شامل پاداش پايان خدمت،عيدي،مذخيره مرخصي-استحقاق پيداميكندكه بعهده كارفرماست.

    آرمين خوشوقتي

  •  15. 

    اگركارگري درمرخصي استعلاجي باشد آيا حق خواربارومسكن وبن وحق سنوات و عيدي وپاداش به اوتعلق مي گيرد؟

  •  16. 

    باتوجه به اينكه مرخصي استعلاجي به گونه ائي يك نوع امتيازبراي كارگر محسوب ميشود غير منطقي به نظر ميرسد كه شخصي در مرخضي استعلاجي داراي مرخصي استحقاقي نيز باشد اگر اينگونه بود حتما قانونگذار صراحتا اشاره مي كرد

  •  17. 

    آيا مرخصي استعلاجي كمتر از سه روز ا زاستحقاقي فرد كم مي كند.

  •  18. 

    سلام كسي ميدونه حداكثر چند بار در سال ميشه از اين سه روز مرخصي استعلاجي استفاده كرد . لطفا بند قانوني رو هم بيارين

  •  19. 

    مفهومي نبود.....

  •  20. 

    باسلام .بعد از گزارش حادثه فرد چند روز مهلت دارد كه استحلاجيش را به دست سازمان برساند

  •  21. 

    طبق قانون كار افرادي كه در استعلاجي هستند و حقوق خود را از تامين اجتماعي مي گيرند تمام مزاياي يك كارگر از جمله اسحقاقي را شامل مي شوند . و ماهيانه 16 ساعت بايد براي وي ذخيره گردد . البته بقيه موارد قانوني را نيز بايد در مورد وي رعايت كرد .

    حاجي محمدي

  •  22. 

    مرخصي استعلاجي از سنوات كسر مي شود؟

  •  23. 

    سلام من در شركت پام صدمه ديد و رباط پام پار شد بعد اون نتونستم كار كنم و بيم هم براي من رد نشد حدود۴ماه الان ميخوام پام عمل كنم و مرخصي بگيرم ايا اين مرخصي استعلاجي برام حساب ميشود يا نه؟

  •  24. 

    با سلام . مرخصي استعلاجي تا 3 روز برعهده كارفرما ميباشد و بايستي بيمه 3روز در ليست بيمه رد شود و مازاد آن بايستي با مدارك به تامين اجتماعي مراجعه شود كه بيمه پس از بررسي مدارك و احراز صحت آن حقوق و بيمه روزهاي مازاد 3روز كارگر رو رد و پرداخت مينمايد. رضوي arazavi77[yahoo].com

  •  25. 

    باسلام آياكارگردرزمان استفاده ازمرخصي استعلاجي حق شكايت به خواسته تغييرشرايط كاردارد

  •  26. 

    يك پرسنل كارگري كه 3روز مرخصي استعلاجي داشته آيا حقوق را بايد از بيمه بگيرد يا از شركت متبوعه با داشتن 20سال سابقه كار

  •  27. 

    با سلام من سوالي دارم درباره مرخصي استعلاجي بنده به علت بيماري به مدت 7 روز در مرخصي استعلاجي بودم و بعداز آن مدت بهبود نيافته و پزشك متخصص آنرا به 15 روز افزايش داد و من بعد از آن جهت دريافت به تامين اجتماعي مراجعه نمودم كه گفتند بايد در شورا مطرح شود و شورا آن مدت را به 7 روز كاهش داد و گفت ما اين 7 روز را براي شما محاسبه مي نمائيم و نظر ما اين است و شما نمي توانيد آنرا تغيير دهيد و حق شما بيشتر از اين نمي باشدو شما بيشتر از اين استحقاق نداريد مي خواستم سوال كنم كه آيا تامين اجتماعي حق چنين كاري رادارد كه پس از اين دوران حق و حقوق افراد را ندهدوو اظهارت متخصص را زير سوال ببرد با تشكر

  •  28. 

    طبق ماده 74. كليه مزاياي قانون كار تعلق مي گيرد.

  •  29. 

    سلام عزيزان .. من متوجه نشدم ، آيا كسي كه از مرخصي استعلاج ياستفاده ميكنه و طبق قانون كار مداركش و براي تامين اجتماعي فرستاده تا بتونه از حقوقش استفاده كنه آيا در انتهاي سال از عيدي و پاداش و سنوات بهرمند ميشه يا نه ؟؟؟

  •  30. 

    آنچه مشخص است در قانون صراحتاً در مورد تعلق مرخصي استحقاقي در ايام مرخصي استعلاجي تكليفي تعيين نشده است ولي بر اساس تفسير قانون كه به غير از حقوق ايام مرخصي استعلاجي كه بر عهده سازمان تامين اجتماعي است بقيه مطالبات قانوني بر عهده كارفرما است .( اين تفسير مورد استناد هيئتهاي حل اختلاف است) كليه مطالبات به غير از حقوق ايام بيماري بر عهده كارفرما خواهد بود (از جمله بن حق اولاد مرخصي. عيدي وسنوات ومرخصي ) البته اين تفسير از نظر عقلائي به نوعي شانه خالي كردن سازمان بيمه گر از بخشي از تكاليف مي تواند باشد. مانند بسياري از تفاسير قانون تامين اجتماعي كه مثلاٌ اگر كارفرما خودرو با كليه هزينه ها در اختيار شاغل خود بگذارد مشمول بيمه نمي شود ولي اگر هزينه اي تحت هزينه اياب و ذهاب به شاغل پرداخت نمايد بايستي 30درصد حق بيمه آنرا نيز بپردازد! و امثالهم كه همگي مي تواند تفاسير يك جانبه از قوانين غير شفاف باشد...علي الخصوص اگر قرار باشد سازمان ذينفع خود هم مفسر قانون باشد و هم مجري آن... فرهادي

  •  31. 

    با سلام. اگر كارمند مرخصي استعلاجي داشته باشد ، اون ميزان مرخصي از مرخصي استحقاقي او كسر مي گردد ؟

  •  32. 

    سلام اگه تو تعطيلات رسمي مرخصي استعلاج بره بايد به طلب مرخصي اضافه بشه ؟؟ مثلا 4 روز تعطيلي عيد و ...

  •  33. 

    سلام.اگه شخصي از مرخصي زايمان استفاده نكنه آيا دولت هيچ مزايايي برايش در نظر ميگيرد؟

  •  34. 

    سلام

    كارفرمايي هستم كه بيمه شده اي درزمان مرخصي استحقاقي دچار حادثه گرديده وفوت نمودند .ازطرفي بنده گزارش حادثه راتاييد نمودم.چون ايشان در مرخصي استحقاقي از طرف كارگاه ما بوده ...طبق قراردادي كه باشركت ديگري داشته درزمان مرخصي آنجا مشغول بكار بوده حادثه رخ داده وبنده ليست بيمه ايشان را به سازمان ارسال نمودم وبدون اطلاع ازعواقب (ماده66)گزارش حادثه راتاييد نمودم لذا طبق نظريه كارشناس چون مرحوم در كارگاه ديگري مشغول بكار بودند طبق راي قطعي دادگاه كارگاه مادر حادثه تبرئه گرديده است.درمورد اجراي ماده66حوادث ناشي ازكارنسبت به كارگاه ماراهنمايي بفرماييد آياخسارت بايد از طرف شركت ماپرداخت گردد؟درضمن مستمري برقراراست

  •  35. 

    استعلاجي كمتراز 3روز نياز به تاييدتامين اجتماعي دارديا نه

 

 

ابتداي صفحه
شروع گفتگو

پرسش هاي خود درباره موضوعات مرتبط با سايت را از طريق خدمت گفتگو مطرح كنيد و از نظرات ديگران درباره آن آگاه شويد (گفتگوي كاربران سايت درباره يك موضوع يا مطلب خاص كه مطلب آغازين آن توسط يكي از اعضاي سايت منتشر شده است و ديگر اعضاء يا كاربران سايت به آن مطلب آغازين پاسخ مي دهند يا درباره آن اظهار نظر مي كنند).

راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.


حکایت‌های مدیریتی اطلاعات بیشتر و خرید اینترنتی


مدیکاتور ـ اطلاعات بیشتر و خرید اینترنتی


پیامک های مدیریتی ـ اطلاعات بیشتر و اشتراک اینترنتی