راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
نكته

نكته : «10 نكته درباره ايجاد تغيير شغلي موفق»

عنوان نكته

10 نكته درباره ايجاد تغيير شغلي موفق

مترجم

صالحي امين؛ عليرضا

فرستنده نكتهصالحي امين؛ عليرضا
كليدواژه

شغل ؛ تغيير شغلي ؛ شغل جديد ؛ مسير شغلي ؛ كار ؛ job ؛ career

منبع

مجله وندر تايم

www.allbusiness.com/human-resources/careers-changing-jobs/1618-1.html

هفته نامه بازار كار (مورخ 19 مهر 86)

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري

آیا فقط بدنبال یک شغل بهتر هستید؟ شاید بدنبال یک حرفه پردرآمد هستید! حرفه ای که با مهارت ها و علائق، ارزشها و طرحهای آینده شما بهتر مطابقت داشته باشد. اما دقیقاً راجع به یک وضعیت تغییر شغلی چه دیدگاهی دارید و چگونه عمل می کنید؟ نگاه جدی به مسأله نتایج و احتمالات قبل از کوشش به انتخاب زمینه شغلی جدید، بسیار مهم است. هنگام انتقال از شغل فعلی به شغل بعدی، ده نکته را مورد توجه قرار دهید:

 1. طرح و نقشه روشنی داشته باشید : ظریف ترین گامی که می توانید بردارید این است که یک استراتژی تغییر شغلی مؤثری طرح ریزی نمائید، استراتژی که یک طرح عملی کامل بوده و موضوعات مالی، تحقیقی، آموزشی و پرورشی را در خود داشته باشد. بخاطر داشته باشید که یک تغییر شغلی موفق می تواند چند ماه یا بیشتر بطول انجامد تا کامل گردد بنابراین باید صبور باشید.
 2. منتظر فرصت مناسب باشید : بهترین زمان برای شروع توجه به یک شغل جدید، زمانی است که جای پای خود را در شغل و موقعیت فعلی محکم نمایید. نیاز به گفتن ندارد که کنترل مداوم حقوق و پرداختها، می تواند شما را از بسیاری از فشارها رها سازد. راههای زیادی جهت شروع یک مسیر شغلی جدید وجود دارد نظیر انجام یک شغل بصورت داوطلبانه و انفرادی و یا بصورت یک مشاور در یک مؤسسه. این روشها می تواند به شما کمک کند تا در زمینه شغلی جدید و دلخواه خود به وارسی شغلی بپردازید.
 3. از دلایل تغییر شغل خود اطمینان حاصل نمائید : این دلیل که در شغلی بدشانس هستید دلیل قانع کننده ای برای جابجایی شغل نیست. بدقت تجریه و تحلیل نمایید که آیا این همان شغل واقعی شماست که آنرا دوست ندارید یا بدلیل شرایط اداری، کارفرمای خود و یا مسئول خود، از آن تنفر دارید.
 4. در مورد زمینه شغلی جدید تحقیق نمایید : مطمئن شوید که قبل از سعی به انتقال شغل، تمام احتمالات و صورتهای ممکن را مورد بررسی و آزمایش قرار داده اید. با افراد مختلف در شبکه شغلی خود مذاکره نمایید، پرونده ها و نمودارهای شغلی را مطالعه نمایید، با افراد متخصص در امر مدیریت شغلی ملاقات و گفتگو نمایید. هر قدر اطلاعات مطمئن تری نسبت به قبل تهیه نمایید، موفقیت شما بیشتر خواهد بود.
 5. درباره آنچه مهم است تصمیم گیری نمایید : اکنون بهترین زمان برای بازتاب فکری اندیشمندانه ( در این مرحله ) می باشد. باید از خود بپرسید خواسته عملی و حقیقی تان در باقیمانده زندگی تان کدام است. صادقانه جدول و فهرستی از آنچه دوست دارید و آنچه دوست ندارید، تهیه نمایید. در این جدول، مهارتها، ارزشها و علائق شخصی خود را دخیل سازید. بسیاری از کسانی که به فکر تغییر شغل هستند سعی دارند بین زندگی شخصی و شغلی شان موازنه ای بیابند مثل ترکیب صحیح  پول و هدف. در این رابطه ممکن است به مشاوره یک مربی شغلی نیاز داشته باشید و یا یک تست ارزیابی شغلی از خود بعمل آورید.
 6. توانایی ها و شایستگی های خود را به آزمایش بگذارید : آیا تجربه و تحصیلات مورد نیاز بعنوان کاندیدای اصلح یک شغل را در زمینه شغلی دلخواه و جدید، دارا هستید ؟ اگر جواب منفی است پس باید راهی برای پر کردن شکاف گواهینامه ها و مدارک مختلف خود بیابید، یعنی باید اهداف خود را بلند مدت انتخاب کنید و به فکر آموزش بیشتر و یا بازآموزی باشید.
 7. درباره صنایع و صنعت بیشتر بیاموزید : زمینه شغلی که با علائق شما جور است را حس کنید. راجع به صنعت و صنایع در مجلات و روزنامه ها مطالعه نمایید، در کنفرانس های مربوط به صنایع مختلف حضور یابید و با سایر افراد درباره مشاغل حرفه ای شان گفتگو نمایید. درباره این نکته که آیا صنعت مورد علاقه شما پناسیل رشد دارد یا خیر مطالعه بیشتری بعمل آورید. مجلات بازرگانی، سازمانها و شرکتها، وب سایت های (website) فراوانی ایجاد نموده اند و دارای بانکهای اطلاعاتی قابل جستجو هستید که فضاهای شغلی در بسیاری از صنایع خاص را فهرست می کند. سعی کنید جستجو در این وب سایتها را بصورت یک امر عادی در آورید.
 8. شبکه های ارتباطی را گسترش دهید : به سرعت دوستی های حرفه ای ایجاد نمایید و بسوی آنها تمایل نشان دهید. سازمانهای حرفه ای و مؤسسات تجاری صنایع شغلی، محل خوبی برای شروع این کار است. بسیاری از این سازمانها رویدادهای شبکه ای و نمایشگاههای شغلی را در خود نگهداری می کنند.
 9. مهارتهای جستجوی شغلی خود را بروز (update) نمایید : این نکته بسیار مهم است که مهارتها و تکنیک های شکار شغلی خود را قبل از شروع به ایجاد شبکه ارتباطات حرفه ای، نوسازی نمایید و اطمینان حاصل نمایید که از زمان و منابع تا جایی که امکان دارد بطور مؤثر استفاده نموده باشید.
 10.  هزینه های مربوط به شغل جدید را تحمل نمایید : انتظار نداشته باشید بلافاصله در شغل جدید هم مثل شغل قبلی در سطح ارشدیت قرار بگیرید برای نیل به درجات بالای شغلی، باید زمانی را سپری نمود. ولی اگر با گذاشتن از مراحل فوق توانستید شغل مورد علاقه خود را بیابید این هزینه ها ارزش آنرا دارد که متحمل شوید.
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. مسير شغلي خود را انتخاب كنيد [تمام متن]

  چكيده : شناخت مهارتهاي قابل انتقال يك قدم اساسي در برنامه‌ريزي شغلي است. مقاله حاضر توضيح مي‌دهد كه اين مهارتها چه هستند و كمك‌هايي را براي تشخيص و افزايش ميزان مهارتها و استفاده از آنها در به دست آوردن يك موقعيت شغلي مناسب ارائه مي‌نمايد. انواع مهارتها، شامل مهارتهاي فني، مهارتهاي اكتسابي و مهارتهاي قابل ا....

  كليدواژه : مسير شغلي؛ مهارت؛‌ مهارت‌هاي قابل انتقال؛ برنامه‌ريزي شغلي

 •  1. 

  مطالب خوبي بود بيشتر تلاش كنيد حجم مطلب كافي نبود

 •  2. 

  jaleb bood karam rah oftad merci khoda hefzetoon kone

 •  3. 

  بيش از حد انتظار مفيد بود. تشكر

 •  4. 

  بسيار مظخرف

 •  5. 

  مطلب مناسب و قابل تاملي است. بدون شك راهنمائي است براي فردي مثل من كه قصد تغيير شغل خويش را دارد. از زاهنمائي شما سپاسگزارم.

 •  6. 

  با تشكر از مطالب شمادر خصوص مسير شغلي

  چهرقاني

 •  7. 

  بدنبال يه مطلب تو اين زمينه بودم تقريبا تو تمام قسمت ها تشريح خوبي ارائه شده بود

 •  8. 

  مطلب خوبي است ؛مخصوصأبراي من كه مي خوام تدريس دردانشگاه روباسابقه 17 سال رهاكنم.

 •  9. 

  عالي بود عزيز ..اميد وارم بهتر از اين مطلب رو هن بزاري تا دوستان آرامش و اعتماد به نفس بيشتري بدست بياورند..خداوند حافظ شما دوست عزيز..

 •  10. 

  عاليه

 •  11. 

  خوب بود فكركنم خيلي كلي گويي شده بود

 

 

ابتداي صفحه
انتشار نكته

شما مي توانيد نكات مرتبط را در سايت منتشر كنيد تا به نام خودتان در دسترس ديگران قرار گيرد و موجودي شما نيز افزايش يابد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.