راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
زندگينامه

زندگينامه : «آلوين تافلر (Alvin Toffler)»

عنوان شخصآلوين تافلر (Alvin Toffler)
عمر1928
لقبآينده نگر آينده نگرها
فرستندهبابكي، مهين
انتشارات

كتاب هاي برجسته آلوين تافلر

شوك آينده – 1970

موج سوم – 1980

تغيير قدرت – 1990

جنگ و ضد جنگ – 1993

كليدواژه‌هاآلوين تافلر ؛ Alvin Toffler
منبعنشريه ميثاق مديران، شماره يازدهم
لينكhttp://www.alvintoffler.net/
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

آلوين تافلر (Alvin Toffler)

1928
فرستنده :بابكي، مهين
منبع : نشريه ميثاق مديران، شماره يازدهم
كليدواژه‌ها : آلوين تافلر ؛ Alvin Toffler

1- خلاصه

 • 1928 تولد
 • 1965 بکارگیری عبارت «شوک آینده» در مقاله‌ای به نام افق
 • 1970-1969 کار به عنوان مشاور در شرکت At&T
 • 1970 انتشار کتاب شوک آینده
 • 1977 ایجاد مؤسسه‌ آینده‌ جایگزین به همراه کلمن بزولد و جیمز دیتور
 • 1980 انتشار کتاب موج سوم
 • 1986 کمک به ایجاد شرکت ایسیک – کول به عنوان نخستین سازمان غیر کمونیستی و غیر دولتی در
 • وروی سابق
 • 1990 انتشار کتاب تغییر قدرت
 • 1993 انتشار کتاب جنگ و ضد جنگ
 • 1996 ایجاد انجمن تافلر به عنوان یک بنگاه مشاوره‌ مدیریت

2- مقدمه

آلوین تافلر به عنوان یکی از پیشگامان جهانی تغییر و تحول شناخته می‌شود. او با وسواس زیادی همواره از نگارش کلماتی همچون «روند» و «پیش‌بینی» در نوشته‌هایش اجتناب می‌ورزد و بر این نکته اصرار می‌کند که هیچ کس به درستی نمی‌تواند بگوید که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. کار ویژه‌ تافلر ارایه‌ مفهومی از اثرات تغییر است. این امر‌ ریشه در دانایی، فن‌آوری، هنر و توانایی برخورد با نتایجی است که زمانی حاصل می‌شوند که تغییرات پیچیده‌ تکنولوژیکی و اجتماعی بر نگرش‌ها و منافع گسترده تاثیر می‌گذارند.

3- زندگی و دوره‌ شغلی

آلوین تافلر در سال 1928 متولد شد. اگر چه او مسافرت‌های زیادی داشته است اما تمام تحصیلات و تجارب کاری او در داخل ایالات متحده صورت گرفته‌اند. او استاد مهمان در بنیاد راسل سیج ، استاد مهمان در دانشگاه کورنل ، عضو هیات علمی دانشکده‌ جدید تحقیقات اجتماعی و یک مشاور بسیار موفق کسب و کار بوده است. او دارای چندین مدرک افتخاری است و کتب او جوایز بسیاری کسب کرده‌اند.

بخش اعظم کارهای تافلر همراه با همسرش یعنی هایدی خلق شده‌اند – این اولین نکته‌ای است که او همیشه بدان اشاره می‌کند. آنها دارای مشارکتی بسیار برجسته هستند: هر دوی آنها در دانشگاه نیویورک زبان انگلیسی خوانده‌اند و سپس به یک زندگی کولی‌وار پرداختند و پس از جنگ به روستای گرینویچ رفتند که در آنجا استعداد خود در سراییدن شعر و نگارش رمان را بروز دادند.

 

آلوین تافلر و همسرش هایدی

تافلر که در ابتدا قصد نداشت یک دانشمند بشود، در سنین جوانی متوجه ارزش علم و فن‌آوری در جهان مدرن شد و در نتیجه دوره‌ای را در مورد تاریخ فن‌آوری گذراند. تافلر سال‌ها وفت خود را صرف روزنامه‌نگاری کرد و مطالب خود را در بسیاری از نشریات سیاسی، علمی و اقتصادی آن دوران نوشت. در سال 1960، او دعوت‌نامه‌ای از شرکت آی‌بی‌ام دریافت کرد تا مطلبی را در مورد مضامین بلند مدت اجتماعی و سازمانی رایانه بنویسد که همین موضوع او را با فن‌آوری‌های پیشرفته آشنا کرد. همین موضوع باعث شد که مطالب زیادی درباره‌ تغییر بنویسد که امروزه معروف‌ترین مطالب ذکر شده در باب این موضوع در سطح جهان هستند. کتاب موج آینده که نخستین کتاب ارزشمند درباره‌ تغییر است، تنها اندکی پس از تکمیل مقاله‌ آی‌بی‌ام، نوشته شد.

4- تفکر کلیدی

اگرچه او کتب زیاد و مقالات بی‌شماری منتشر کرده اما فلسفه‌ او و عقاید کلیدی او در سه کتاب خلاصه شده‌اند: شوک آینده (1970)، موج سوم (1980) و تغییر قدرت (1990). هر یک از این سه گانه کاری ارزشمند در نوع خود به شمار می‌رود اما آنها در کنار هم نشانگر عقاید تافلر درباره‌ تغییر به عنوان جریانی بی‌پایان هستند.

تافلر دیدگاه خود در مورد این سه‌گانه را چنین بیان می‌نماید: «موضوع اصلی، تغییر است یعنی آنچه که در قبال افراد و در زمانی رخ می‌دهد که کل جامعه‌ آنها خود را به سمت چیزی جدید و غیرمنتظره تغییر می‌دهد. شوک آینده به فرآیند تغییر می‌پردازد – چگونه تغییر بر افراد و سازمان‌ها تاثیر می‌گذارد. موج سوم بر مسیرهای تغییر متمرکز است – تغییرات امروز با ما چه می‌کنند. تغییر قدرت به کنترل رخ دادن تغییرات می‌پردازد -– چه کسی و چگونه تغییرات را شکل می‌دهد.»

علاوه بر ارایه‌ تحلیلی جامع از تغییر و بسیاری از مشکلات و چالش‌هایی که به دنبال دارد، این سه گانه مملو از امیدواری است. این کتاب‌ها استدلال می‌نمایند که تغییر سریع در پیرامون ما آن گونه که به نظر می‌رسد، تصادفی یا بی‌نظم نیست بلکه الگوها و عواملی شناخته شده در ورای آنها وجود دارند که باعث می‌شوند ما به شکلی «استراتژیک» به مقابله با تغییرات بپردازیم و از واکنش‌های خطرناک به رخدادهایی که با آنها مواجه می‌شویم، بپرهیزیم.

5- سه گانه تافلر

5-1- شوک آینده

تافلر توضیح می‌دهد که تاثیر تغییرات به سرعت رخ می‌دهند و از همین جا بود که عبارت شوک آینده وارد واژگان جهان شد و هم اکنون به شکلی گسترده از آن برای تشریح سردرگمی، ابهام و از دست رفتن توانایی تصمیم‌گیری استفاده می‌شود که بر افراد، گروه‌ها و کل جامعه در زمانی تاثیر می‌گذارد که آنها تحت سیطره‌ تغییر درآمده‌اند.

تافلر در پیش‌گفتار کتاب تغییر قدرت می‌نویسد: «تاریخ پیامدهای خاص خود را دارد که مستقل از مسیر حقیقی تغییر هستند. رخدادها و واکنش‌های سریع، اثرات خاص خود را دارند چه این تغییرات خوب تلقی شوند و چه بد.»

شوک آینده سی سال پیش نوشه شده و هم اکنون می‌توان از آن برای سنجش پیش‌بینی‌های تافلر استفاده کرد. آنچه که ما دریافتیم قابل توجه است: او فروپاشی خانواده‌ هسته‌ای، انقلاب ژنتیک، فروپاشی جوامع، از سرگیری تاکید بر تحصیلات و افزایش اهمیت دانش در جوامع را پیش‌بینی کرده بود.

5-2- موج سوم

شاید بتوان گفت که این کتاب نمایانگر مهم‌ترین نظریه‌ تافلر است که «موج سوم» را به دو موج بزرگ دیگر در توسعه‌ بشر افزوده است. اولین موج شامل کشاورزی و تحولات انسانی از شکارچیان به افراد ساکن شده در مزارع است. این کار انسان را از تلاش دایم برای امرار معاش رها ساخت و ثبات و امنیت لازم برای توسعه‌ فنون و فن‌آوری‌ها که مبنای تمدن امروز هستند را فراهم آورد.

موج دوم، انقلاب صنعتی است که دربرگیرنده‌ حرکت به سمت روش‌های تولیدی و سازماندهی نیروی کار است که جهان صنعتی مخلوق آن است. بهره‌برداری از مواد اولیه، تولید انبوه و کاربرد فزاینده‌تر فن‌آوری، رفاه و سعادت را برای کشورهایی به دنبال داشته که از عهده‌ تغییرات لازم برآمده بودند.

موج سوم تافلر، تحولی پس از دوران صنعتی و مبتنی بر اطلاعات است که به گفته‌ او در دهه‌ 1950 آغاز شده است. در موج سوم، تافلر یک پیش‌بینی غیر عادی را در مورد اثرات عمیق تکنولوژی و بیوتکنولوژی در اقتصاد و همچنین تغییراتی که ما هم اینک می‌توانیم در روش‌های تولیدی، بازاریابی و الگوهای کاری شاهد باشیم، بیان داشت. او توجه زیادی به پیش‌بینی توسعه‌ بازاریابی و افزایش قدرت مصرف‌کننده معطوف داشته بود. او حتی واژه‌ای جدید (prosumer) را ابداع کرد که ترکیبی از تولیدکننده (producer) و مصرف‌کننده (consumer) است.

در مقدمه‌ این کتاب، تافلر درباره‌ تغییرات نامنظم دهه‌ 1960 بحث می‌کند که فرهنگی از سوسیالیسم‌های متخاصم و ناسازگار، داده‌های تجزیه شده و تحلیل‌های متفاوت را در پی داشت و فضایی را ترسیم کرده که در آن، همیاری نه تنها مفید بلکه حیاتی است. همین نیاز به همیاری بود که تافلر را نسبت به موج سوم متقاعد می‌ساخت. تافلر مدعی است که این کتاب درباره‌ همیاری در سطحی کلان است که تمدن قدیم را به گونه‌ای تفسیر می‌نماید که بسیاری از ما در آن رشد کرده‌ایم و در عین حال تصویری دقیق و جامع از تمدن جدید که ما در بحبوحه‌ آن هستیم را ارایه می‌نماید.

او در ادامه‌ کتابش می‌نویسد: «جهانی که شاهد ظهور بسیار سریع ارزش‌ها و فن‌آوری‌های تازه، روابط ژئوفیزیکی جدید، سبک‌های زندگی تازه و روش‌های جدید ارتباطی است، نیازمند عقاید، طبقه‌بندی‌ها و مفاهیمی کاملاً تازه و نو است. ما نمی‌توانیم با روش‌های دیروز وارد جهان فردا شویم.»

5-3- تغییر قدرت

در این کتاب، که آخرین بخش از سه گانه است، تافلر تجزیه و تحلیل اولیه‌ خود را ادامه می‌دهد و به این موضوع می‌پردازد که چگونه افراد، سازمان‌ها و کشورها تحت تاثیر تغییراتی قرار دارند. او درباره‌ یک سیستم جدید قدرت می‌پردازد که جایگزین دوران صنعتی خواهد شد.

واژه‌ «تغییر قدرت» در معنا با واژه‌ «تغییر در قدرت» تفاوت دارد. به گفته‌ تافلر، «تغییر در قدرت» به معنای انتقال قدرت است اما «تغییر قدرت» به معنای تغییر در ذات و ماهیت قدرت است. تغییر قدرت تنها قدرت را انتقال نمی‌دهد بلکه آن را متحول می‌سازد.

کتاب تغییر قدرت، سه منبع قدرت را به ما یادآوری می‌کند: زور، ثروت و دانش. همه‌ شرکت‌ها در چارچوبی کار می‌کنند که تافلر آن را «حوزه‌ قدرت» می‌نامد و این سه ابزار قدرت در آن به طور مستمر به فعالیت خود ادامه می‌دهند. افزایش اهمیت دانش که در تمام این سه گانه به آن اشاره شده، تغییری عمیق را در توازن میان آنها باعث شده است.

کتاب تغییر قدرت هیچ گونه راه‌حل زودهنگامی در مورد مشکلات مرتبط با تغییر ارایه نمی‌دهد. تافلر درباره‌ تلاش‌های انجام شده برای حرکت افراد، شرکت‌ها و اقتصادهای ملی به سمت یک وابستگی تازه به علم و دانش بحث می‌کند. به اعتقاد او، حتی در صورت حل این تضادهای قدرت، باز هم همه‌ مشکلات حل نخواهند شد. او چالش‌های بیشتری را در نظر دارد زیرا تفاوت میان اقتصادهای «سریع» و «کند» همیشه وجود دارد.

6- آلوین تافلر در یک نگاه

سه گانه‌ تافلر همچنان تاثیرگذار است و در عین حال باید توجه داشت که آخرین کتاب از این مجموعه در سال 1990 منتشر شده است. اشتباه است که فکر کنیم کار تافلر در آن زمان شروع و به پایان رسیده است. مثلاً کتاب سازمان‌های سازگار که در سال 1985 منتشر شد، بر مبنای نتایج و یافته‌های تافلر در طول کار مشاوره‌ او بین سال‌های 1969 تا 1970 برای شرکت At&T بوده است. این گزارش که مدیریت ارشد آن را نادیده گرفته بود، بعدها به متنی تاثیرگذار تبدیل شد. این کتاب به موضوعاتی همچون تحول سازمانی و تطابق از طریق تمرکز بر نمونه‌ At & T می‌پرداخت.

کتب و مقالات زیادی پس از این سه گانه نوشته شده‌اند و پس از انتشار کتاب تغییر قدرت، بیش از پیش از نقش هایدی تافلر قدردانی شده است. آخرین آثار تافلر به صورت مشترک با دیگران نوشته شده‌اند.
کمک آنها به جهان سیاست موضوعی است که بسیاری از مفسران علم مدیریت آن را نادیده گرفته‌اند. بسیاری از رهبران مهم این نظرات را رعایت کرده‌اند و نقش بسزایی در توسعه‌ روابط شرق – غرب داشته‌اند. یکی از مهم‌ترین افرادی که این نظرات را پذیرفته و تحت تاثیر آنها قرار داشت، میخاییل گورباچف بوده است.
کتب تافلر سر از چین نیز درآورده‌اند و تا پیش از رخ دادن فاجعه‌ میدان تیانانمن ، تاثیر مثبتی بر سیاست این کشور گذاردند. البته هم‌اکنون این کتاب‌ها در چین ممنوع شده‌اند هر چند که ممنوعیت چنین کتاب‌هایی باعث افزایش فروش آنها می‌شود.

از دیگر کتب معروف تافلر طی ده سال گذشته می‌توان به مهم‌ترین آنها یعنی کتاب جنگ و ضد جنگ اشاره کرد. این کتاب که متمرکز بر جنگ است، به این نکته اشاره می‌نماید که تغییر در نحوه‌ اداره‌ کسب و کار که موازی با تحولاتی است که ما در زمان بروز جنگ تجربه می‌کنیم. همانند بخش‌های تجاری و تولیدی، بسیاری از تغییرات نظامی نیز ماحصل پیشرفت‌های حاصله در فن‌آوری اطلاعات هستند. عقاید تافلر در رخدادهایی همچون جنگ خلیج فارس به اثبات رسیده‌اند اما مهم‌ترین پیش‌بینی آلوین در مصاحبه‌ او با مجله‌ علوم نوین در مارس 1994 مطرح شد که در آنجا او از ناکافی بودن نیروی نظامی مرسوم در کنترل فعالیتهای تروریستی سخن گفته بود. برای روشن کردن این موضوع، او به نقل از یک افسر اطلاعاتی آمریکا گفت که اگر او 20 نفر و یک میلیون دلار پول داشت، می‌توانست در آمریکا را ببیند. هفت سال بعد، حوادث 11 سپتامبر اعتبار گفته‌های او را تصدیق کردند.

انتشارات


كتاب هاي برجسته آلوين تافلر

شوك آينده – 1970

موج سوم – 1980

تغيير قدرت – 1990

جنگ و ضد جنگ – 1993

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. 

  آقاعاليه!

  دست مريزاد!!

  فقط اگه ميشه مطالب زيادي از تافلر و راهكارهاي مديريتش بذارين روسايت ممنون ميشم.

 •  2. 

  Kheyli khoob Bood Manke Tahghigh Unam Bood :D

 •  3. 

  سلام!

  كارتون خوبه ولي بايد بيشتر روي نظرات و تفكرات كليدي تافلر كار كنيد.

  تمامي تفكرات تافلر به نوعي مكمل هم ديگر هستند.

  با كمي دقت در مطالب كتب ايشان متوجه مي شويد.

  نا تشكر!

 •  4. 

  لطفا نقد كتابهاي ايشان را هم در سايت قرار دهيد

 •  5. 

  خيلي خيلي ممنون

  اما اگه ممكنه درباره عقايدش در زمينه نظام نوين جهاني هم بنويسين

  بازم مچكر

 •  6. 

  باسلام. طبق معمول از مطالب جاذب سايت لذت بردم. لطفا بيشتر وارد جزئيات بشويد. سپاسگذارم

 •  7. 

  خيلي عاليه / منتظر مطالب بعدي در مورد تافلر هستيم .

 •  8. 

  از تلاش خوب شما براي ارتقاي مديريت در ايران سپاسگذارم

 •  9. 

  خيلي خوبه

 •  10. 

  خيلي خوب بود اما اگر بيشتر در موردش صحبت مي كردين بهتر نبود

 •  11. 

  مختصر و مفيد و حاوي كليد واژه هايي كه به ادامه تحقيق راجع به تافلر كمك مي كند.

 •  12. 

  با سلام

  بسيار شيوا و زيبا مطالب را گرد آوردي و ارتباط معني داري بين تفكرات آقاي تافلر و موضوعات متفاوتي كه ايشان در كتب و مقالات خود ارائه نموده بوند برقرار كرديد . از شما فرهيخته گرامي وعزيز سپاسگذارم .

 •  13. 

  متاسفانه ما از لغات روند و... كه تافلر از آنها اجتناب ميكند زياد استفاده ميكنيم وديگر اينكه در كشورما كتابهاي تكراري زيادي چاپ ميشود كه جز از بين بردن جنگلها براي تهيه كاغذ اثري ندارند وما همان برنامه ريزي وتكنولوژي را ميپسنديم كه با آن كار كرده ايم وبه نظر من بايد در دانشگاهها واحدي به نام "مديريت تغيير"بگذارند تا با توجه به افزايش جمعيت ونياز هاي آنها ما برنامه ريزي كنيم واز تغيير نترسيم سبحاني

 •  14. 

  مرسي

 •  15. 

  ممنون از لطف شما - متن را خواندم و لذت بردم از موفقيت افراد

 •  16. 

  مرسي

 •  17. 

  ادمي رو به فكر وادار ميكنه . تشكر بياييد انديشيدن را اغاز كنيم.سعيد

 •  18. 

  سلام

  لطفا در قسمت كتاب هاي تافلر به قدر كافي .....بگذا يد

 •  19. 

  مرسي بسيار قلم زيبايي داريد.

  اما در مورد نظرات آقا/خانم شماره 13 بايد عرض كنم در حوزه علم فناوري اطلاعات و مهندسي نرم افزار بحثي با عنوان "مهندسي مديريت تغييرات" وجود دارد كه در واقع به عنوان يك ديسيپلين در حوزه مديريت در صنعت توليد و نگهداري محصولات نرم افزاري محسوب ميشود كه به دليل هزينه بر و زمانبر بودن فرآيند توليد نرم افزار، علم مديريت تغييرات در حوزه فناوري اطلاعات، توسعه زيادي يافته است.در مقاطع تحصيلات تكميلي در دانشگاههاي معتبر آمريكا شاخه هاي متعددي از مديريت تغييرات تدريس ميشود. بسياري از اصول و مباني علم مديريت تغييرات منشعب از تفكرات آقاي تافلر است.

 •  20. 

  از موفقيتش خوشحال و به انسان بودنم باليدم

 •  21. 

  عالي بود مرسي ازتون

 •  22. 

  من از انديشه هاي اين ادم بسيار خوشم مياد.

  بايد كتاب هاي آلوين تافلر رو چندين بار خوند تا درك كرد كه آلوين چي ميگه.

 •  23. 

  ضمن تشكر از سركار خانم بابكي بايد بگويم تافلر شخصيت بسيار پيچيده ومرموز ي دارد من تمامي كتابهاي اورا خوانده ام شما فقط از لاي نوشته هاي او ميتوانيد بفهميد او چه شخصيتي است وقتي در كتاب موج سوم ميگويد در كميته امنيت ملي امريكا درحضوررياست جمهوري وبرژنسكي او رياست جلسه را براي برنام ريزي استراتزيك امريكا بعهده داشته بله درحضورشخصي مثل برژنسكي او رئيس جلسه برنامه هاي امريكا براي 25سال آينده بوده است ويا وقتي دركتاب جنگ وضد جنگ مي گويد وقتي من كتاب موج سوم رو درسال 1980 نوشتم يك روز صبح در سال 1986 درب خونم رو زدند از وزرات دفاع امريكا شخصي بنام ژنرال مورفي بود او از من خواست براي يك مسئله بسيار مهم به وزرات دفاع بروم وقتي من رفتم او از من پرسيد شما دركتاب موج سوم گفتيد همه ساختارهاي جوامع بشري تغيير خواهد كرد ساختار هاي نظامي چگونه تغيير خواهد يافت تافلر ميگويد درجواب به او گفتم شما چگونه يك اهداف دوررا منهدم ميكنيد مورفي ميگويد ما اولا هدف رو با هواپيما ويا ماهواره شناسايي مكنيم وسپس با موشك منهدم ميكنيم تافلر ميگويد به مورفي گفتم شما ماهواره داريد چرا روي كلاهك موشك ها سيستمي را نصب نمي كنيد تا انها موشك هوشمند شوند وبتوانند با داده هايي كه از ماهواره ميگيرند هدف خود را پيگيري ومنهدم نمايند تافلر ميگويد مورفي با تعجب بسيار بمن نگاه كرد سه سال بعد وزرات دفاع براساس نظر من موشك هاي كروز را ساخت وبرعليه عراق استفاده كرد ويا در كتاب جنگ وضد جنگ مي گويد درآينده مشكل ما چين ويا روسيه نخواهد بود بلكه مشكل ما جنگ با يك ايدولوژي خواهد بود ودراين خصوص نيز اشارهاي به اسلام مينمايد باز ميتوانم جزئيات بيشتري از گفته هاي اين مرد بسياربسيار مرموز را از لابلاي كتابهايش بگويم بنظر من او را ميتوان ژول ورن قرن حاضر نام نهاد

  عبدالحسين اويسي دانشجوي فوق ليسانس مديريت كارافريني كسب وكار الكترونيكي دانشگاه تهران

  ovissibh@yahoo.com

 •  24. 

  با سلام . تشكر مي گنم . لازم است بيشتر وارد جزئيات مي شديد

 •  25. 

  ممنون از مطلب خيلي خوبتون.خيلي استفاده كردم.

 •  26. 

  ممنون , موج سوم دقيقا اشاره مستقيم به تجارت زمان دارد, الان كه در موج سوم هستيم , بايد از تجارت الكترونيك استقاده كنيم , در اين موج زمان واطلاعات منبه اصلي دارايي ما هستند

 •  27. 

  مرسي .خيلي عالي هست .

 •  28. 

  به نظرم بيشتر ميگفتين بهتر بود...ممنون

 •  29. 

  عرض سلام و ادائ احترام خدمت دوستان فهيم حاضر در اين محفل مجازي.

  اگه راهنمايي بفرمائيد ممنون ميشم ميخواستم بدونم تاريخ تاليف كتاب ورقهاي آينده دقيقا چه زماني بوده.سپاس از شما.

 •  30. 

  سلام مطالب خلاصه و قابل فهم بود ممنونم

 •  31. 

  .مغز بوده

 •  32. 

  مدارك تحصيلي تافلر چيه ؟ درسته ميگن كه 5 تا دكترا داره؟

 •  33. 

  سلام بزرگوار

  ممنون از گرداوري شما

 

 

ابتداي صفحه
انتشار زندگينامه

زندگينامه‌هاي دانشمندان مرتبط با مباحث سايت را ارسال كنيد و موجودي خود را افزايش دهيد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

26
بهمن

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

10-11
اسفند

آشنایی با قانون کار

10-11
اسفند

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

17-18
اسفند

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

-
-

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.