راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
گفتگو

گفتگو : «بنظر شما چه سهمي از يك مدير اكتسابي است و چقدر آن ذاتي؟»

عنوان گفتگو

بنظر شما چه سهمي از يك مدير اكتسابي است و چقدر آن ذاتي؟

شروع کننده گفتگوسيد محمد نوراني
شرح گفتگو

قطعاً دانش مديريت و اكتساب تجربيات مديريتي براي همه افراد مفيد ميباشد اما ميزان موفقيت اين تجربيات با توجه به ميزان علاقه فرد نيز بستگي دارد و قطعاً عوامل ديگري نيز در اين موفقيت مؤثر ميباشد . سؤال اين است كه شخصي كه ذاتاً مشخصات يك مدير را ندارد آيا با تحصيل علوم مديريت ميتواند به موفقيت كامل دست يابد ؟ و كلاً سهم هريك از عوامل ذاتي و اكتسابي در مديران به چه اندازه ميباشد ؟

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب توسط يكي از اعضاي سايت درج شده است و مسئوليت صحت اطلاعات آن بر عهده سايت راهكار مديريت نيست.

 

 

مطالب مرتبط

 •  1. آموزش كلاسيك مديريت (Management Education)

  تعريف : برنامه‌هاي آموزشي كه از طريق آن مديران اصول و فنون مديريت را فرا مي‌گيرند.

 •  2. آموزش مديريت (Management Training)

  تعريف : آموزش مهارت‌هاي موردنياز به مديران با هدف اينكه تبديل به مديران موفق شوند.

 •  3. اجزاء مديريت
 •  4. اصول مديريت (Management Principles)

  شرح : روش علمي شامل تعيين حقايق از طريق مشاهده است. بعد از دسته‌بندي و تحليل حقايق، دانشمندان به دنبال روابط علي براي توضيح حقايق مي‌گردند. وقتي تعميم‌ها و فرضيه‌هاي ساخته‌شده تست شدند و درستي آنها به اثبات....

 •  5. انواع مديريت (Types of Management)
 •  6. تاريخچه مديريت (Management History)
 •  7. توسعه مديريت (Management Development)

  تعريف : واژه عمومي براي ارائه آموزش و ايجاد امكان دريافت تجربه براي مديران به طوري كه قابليت‌هاي آنها تقويت شود و براي مسئوليت‌هاي بزرگتر يا ارتقاء‌هاي بيشتر آماده شوند.

 •  8. سبك‌هاي مديريت (Management Styles)

  تعريف : طرز تلقي مديريت در حوزه‌هايي مانند رهبري و نظارت، تفويض اختيار، و ارتباط با ديگر مديران و كاركنان.

 •  9. فلسفه مديريت (Management Philosophy)

  تعريف : رويكرد ذهني به كارها و هدف‌هاي مديريت از سوي يك مدير يا مجموعه مديريت يك سازمان.

 •  10. مدير (Manager)

  تعريف : هر كسي در داخل يك سازمان كه مسئوليت برنامه ريزي، هدايت و كنترل ديگران را به عهده دارد. فردي كه براي تصدي شغل مديريت منصوب شده و چنين شغلي را به عنوان حرفه خود برگزيده است.

 •  11. مديريت (Management)

  تعريف : واژه عمومي براي هماهنگي و هدايت منابع، سرمايه و نيروي انساني با هدف دستيابي به اهداف سازمان. فرايند ايجاد و حفظ محيطي كه در آن افراد براي دستيابي به اهداف در نظر گرفته شده در قالب گروه هايي با هم كار....

  شرح : مديريت واژه‌اي عمومي براي اداره كردن است. مديريت داراي انواع و اقسام مختلفي است. مديريت را مي‌توان براي يك سازمان، موضوع، منبع، كسب و كار يا صنعت مطرح كرد. هم‌چنين مديريت، صرفنظر از اينكه كجا يا براي ....

 •  1. 

  سوال بسيار خوبي است ولي بنظر من بايد يك تقسيم بندي سني انجام شود . در مورد كودكان كه هنوز دروس مديريت را نخوانده اند جوهر افراد بسيار مهم است بطوريكه در بازي چند نفره كودكانه ميبينيم كه يك نفر بدون تشريفات خاصي رييس ميشود و همه كودكان به حرف او گوش ميكنند و .... اما در خصوص جوانان و حتي بزرگسالان اينطور نيست و علوم مديريتي و اكتساب آن خيلي تاثير مثبت ميگذارد و صد البته اگر جوهر مديريت و رياست هم داشته باشد نور علي نور ميشود . درهرحال اگر بخواهيم نسبتي بين تحصيل علوم و ذاتي بودن مديريت قائل شويم بنظر من اين امر در كودكي جوهر 90% و يادگيري از محيط و خانواده 10% ميباشد اما در جواني و بزرگسالي درست برعكس است يعني 90% تحصيل علم و اكتساب آنها و فقط 10% ذاتي .

 •  2. 

  بسمه تعالي

  اين نسبت در انسانها مختلف متفاوت است با بكارگيري دانش مديريت صرفا استعدادهاي ذاتي و قدرت تصميم گيري بيش از پيش شكوفا خواهد شد بديهي است در سنين بالاتر نبوغ و دانش و تجربيات مكتسبه نسبت مورد نظر را در دورههاي جواني بهم خواهد زد .موفق باشيد

 •  3. 

  دوست عزيز با تشكر از تقسيم بندي خوبي كه انجام داديد اگر مستنداتي هم از نسبتي كه اعلام نموديد ارائه نماييد بسيار عالي ميشود

 •  4. 

  اگر با دقت به حيات وحش نظاره كنيم متوجه ميشويم كه معمولا در بعضي از حيواناتي كه بصورت جمعي زندگي ميكنند هميشه يك سر دسته وجود دارد كه بخوبي ميتواند در يافتن غذا و پناهگاه گروه را هدايت نمايد حتي در راه هاي پر پيچ و خم كوچ بهترين راه را انتخاب نموده و گروه را به مقصد برساند. در بوفالوها اگر سردسته گروه به دره هم بيافتد تمام گله بدنبال او به دره ميروند و اكثريت از بين ميروند ولي در غازها اين طور نيست. هر وقت غاز پيشتاز احساس خستگي كند به عقب امده و يكي از غازها جاي او را ميگيرد. حال اگر كسي بخواهد رياست كند يا كسي كه بخواهد مديريت كند ميتواند يكي از گزينه هاي فوق را انتخاب نمايد. تمامي دانش مديريت مرتبط با دانش شخص به نظر اينجانب اكتسابي است و احتياج به علم و تجربه دارد.

 •  5. 

  به نظر من بحث راجبش زياده بعضي ها ادعا مي كنند كه مديريت ذاتي يا اكتسابي است در صورتيكه اينطور نيست تا اصول اوليه يا پايه آن را ندانيم نميتوانيم چننين ادعايي كنيم چه بسا كساني بودند كه چنين ادعايي داشتند اما وقتي وارد عرصه مديريت علمي شدند ديند كه از مديريت چيزي نمي دانند. به نظر من اول بايد علمش رو داشت بعد به دنبال كسب تجربه بود و ان قسمتي كه اكتسابي است كسب تجربه است.

 •  6. 

  به نظر من بسياري از خصوصيات يك مدير خوب ذاتي است و اين ژن به صورت بالقوه در فرد از همان كودكي وجود دارد. آموزش فقط ارتقا استعداد هست ما نمي توانيم بيا آموزش استعدادي را در فرد به وجود آوريم .قدرت تفهيم و تكلم و برقراري ارتباط و ... اينها ذاتي هستند.تجربه و علم مكمل هستند.چه بسا آدمهايي كه چنان علم مديريتي هم ندارند ولي در حرفه ي خود موفق و گاها فارغ التحصيلان رشته مديريت حتي الفباي آن هم بلد نيستند . استعداد سنجي خيلي مهم هست . بهتر آنست كه قبل از انتخاب هر رشته اي بايد يك استعداد سنجي انجام بگيرد كه آيا اين شخص با اين شاخصهاي ذاتي به درد همچين رشته اي ميخورد؟؟من 70 درصد را ذاتي و 30 درصد را اكتسابي ميدانم!

 •  7. 

  به عقيده من

  مديراني را مي بينيم در سازمانها كه بدون هيچ آموزشي (به خصوص مديران قديمي) شايد از مديران آموزش ديده هم بهتر كاركنند

  با توجه به اين كه تئوري هاي مديريتي اقتضايي هستند پس 50 50 است.

 •  8. 

  ميتونه بيشتر اكتسابي باشه هر كس با آموزش لازم ميتونه مدير لايقي بشه

 •  9. 

  موفقيت در مديريت بسنه به دو مولفه شم مديريتي و كسب دانش مديريت است و نميتوان عنوان كرد بدون شم مديريتي فرد و تنها با كسب دانش مديريتي بتوان مديري اتر بخش و موفق باشيم

 •  10. 

  با سلام

  به نظرم مديريت تا آنجايي كه مربوط به توانستن است هنر است (يعني ذاتي) و آن بخش مديريت كه مربوط به دانستن است علم است و اكتسابي.

 •  11. 

  به نظر من اينكه انسان ذاتا مدير به دنيا آمده باشد شرط مهمي در موفق شدنش است. كسي كه از كودكي حس رهبري كردن دوستان ، همبازي ها و... را دارد طرز فكرش به همين سمت رشد ميكند. البته اگر دانش هاي درست مديريت كردن را هم ياد بگيرد احتمال موفق شدنش قطعا از سايرين بيشتر خواهد بود.

 •  12. 

  بله . برخي انسان ها به طور ذاتي گرايش بيشتري نسبت به مسائل مديريتي دارند. اين عملكرد حتي در سالهاي ابتدائي زندگي فرد نمايان است. اما محيط ميتواند به عنوان يك متغير مستقل سهم بسزائي در ارائه بيان و عملكرد مديريتي ايفا كند.

 •  13. 

  به نظر من خانواده مي تواند نقش بسيار مهمي در شكوفا كردن قسمت ذاتي مديريت در دوران كودكي درفرزندانشان ايفاكند

 •  14. 

  به نظر بنده مديريت بيشتر از آنكه يك امر ذاتي باشد بيشتر متكي به دانش بوده و مي توان با كسب مهارت هاي مرتبط با مديريت و عجين كردن آن با دانش روز و تكنولوژي نتيجه مناسب را از آن گرفت . اما چون در واژه و اصالت مديريت رهبري سازمان نيز مطرح مي گردد به نظر بنده رهبري امري ذاتي بوده كه رابطه مستقيم با شخصيت و تربيت دارد و در نهايت در صورت تفكيك مهارت هاي رهبري و مهارت هاي مديريتي ، مديريت يك امر كاملا اكتسابي است .

 •  15. 

  مديريت يك امر ذاتي است، اما براي انجام كيفي مديريت در هر حوزه نياز به دانش و يادگيري در حوزه مورد نظر الزامي است. ياد گيري اصول اساسي مديريت، موجب اثربخشي مديريت مي گردد. مديريت مبتني بر "ذات و اكتساب" ، مانند شمشير دولبه است كه نيت و هدف استفاده از آن مي تواند دو مسير خلاف جهت يكديگر را موجب شود. ( به عنوان مثال : حضرت علي و معاويه )

 

 

ابتداي صفحه
شروع گفتگو

پرسش هاي خود درباره موضوعات مرتبط با سايت را از طريق خدمت گفتگو مطرح كنيد و از نظرات ديگران درباره آن آگاه شويد (گفتگوي كاربران سايت درباره يك موضوع يا مطلب خاص كه مطلب آغازين آن توسط يكي از اعضاي سايت منتشر شده است و ديگر اعضاء يا كاربران سايت به آن مطلب آغازين پاسخ مي دهند يا درباره آن اظهار نظر مي كنند).

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.