راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
خبر و رويداد

خبر و رويداد : «سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور منتشر كرد: گزيده گزارش عملكرد اولين سال سند چشم‌انداز 20‌ساله ايران»

عنوانسازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور منتشر كرد: گزيده گزارش عملكرد اولين سال سند چشم‌انداز 20‌ساله ايران
تاريخ خبر23/8/85
نويسنده خبرحسين صادق فر
منبع خبرسايت سازمان مديريت و برنامه ريزي
متن كامل خبر

سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، در گزارشي خلاصه عملكرد اولين سال سند چشم‌انداز بيست‌ساله جمهوري اسلامي ايران را منتشر كرد. به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، در اين گزارش عنوان شده است كه ايران از بسياري جنبه‌ها موقعيت برتري در منطقه آسياي جنوب غربي دارد كه براي تبيين آن، شاخص‌هاي متداول اقتصادي كافي نيستند.

در اين گزارش، رشد اقتصادي كشور در سال 1384 معادل 4/5 درصد عنوان شده كه در بين 24 كشور منطقه آسياي جنوب غربي، رتبه شانزدهم را احراز كرده است. از نظر برنامه هم با متوسط هدف رشد 8/5 درصد، اندكي فاصله دارد. اين گزارش تصريح مي‌كند كه استقلال سياسي و اقتصادي جمهوري اسلامي ايران يكي از برجسته‌ترين مظاهر اين نظام است كه مانند آن را بدون ترديد در هيچ يك از كشورهاي مورد مطالعه در اين بررسي نمي‌توان سراغ گرفت.

به موجب اين گزارش، براساس آمارهاي رسمي نهادهاي بين‌المللي، ايران از لحاظ توليد سرانه با ميزان 7700 دلار بر حسب شاخص قدرت برابري خريد، بالاتر از ميانگين منطقه جنوب غرب آسيا قرار داشته و رتبه هشتم را در اين منطقه به خود اختصاص داده است.

از نظر سرمايه‌گذاري در سال 2005 ميلادي (1384) ايران رتبه دوم منطقه را داشته است كه با ميانگين دوره 2004- 2000 تفاوت چنداني ندارد، اما روند حركت به سمت افزايش سرمايه‌گذاري در توليد است. ايران البته از نظر سهم پس‌انداز توليد ناخالص داخلي با دارا بودن متوسط 2/40 درصد در دوره 2004- 2000، رتبه اول منطقه را به خود اختصاص داده است.

در زمينه نرخ رشد اشتغال با كشورهاي حوزه آسياي جنوب غربي كه رشد جمعيت ايران را تجربه نكرده‌اند، كفه ترازو را براي ايران سبك مشاهده مي‌كنيم، شايد اشتغال در اين حالت مقياس و معياري بهتر براي مقايسه باشد. با وجود اين، مقايسه نرخ رشد اشتغال تصوير به نسبت مطلوبي را نشان مي‌دهد. در سال 2005 نرخ رشد اشتغال ايران نسبت به سال قبل آن حدود 7/3 درصد بوده است كه اين رقم نسبت به متوسط دوره افزايش اندكي را نشان مي‌دهد كه با اين حال از ميانگين نرخ رشد اشتغال در حوزه كشورهاي آسياي جنوب غربي (1/3 درصد) بيشتر و رتبه ايران در اين زمينه ششم است.

در گزارش سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور نرخ بيكاري جمعيت 15‌ساله و بيشتر در ايران در حدود 2/12 درصد عنوان شده است كه نسبت به متوسط دوره كاهش يافته و به عبارت بهتر، نرخ بيكاري در سال 2005 نسبت به متوسط دوره به طور مطلق يك درصد كاهش يافته است. همچنين در زمينه رفاه اجتماعي و توزيع درآمد در دوره (1379 – 1383 ) بالا‌ترين ضريب جيني (بيشترين نابرابري) در كشورهاي حوزه آسياي جنوب غربي به ترتيب مربوط به كشور‌هاي تركيه، ايران و گرجستان است و كمترين ضريب جيني به ترتيب مربوط به كشور‌هاي قرقيزستان، پاكستان و تاجيكستان است. به رغم كاهش ضريب جيني ايران در سال 1384، ميانگين اين ضريب در دوره ( 2000 – 2004 ) در مقايسه با ميانگين كل (363/0) كشورهاي حوزه آسياي جنوب غربي مبين عقب بودن از برخي كشورها در زمينه بهبود بخشيدن به شاخص توزيع درآمد است.

بر اساس اين گزارش تعداد مقاله‌هاي منتشر شده در مجله‌هاي تخصصي در حوزه‌هاي فيزيك، شيمي، رياضيات، پزشكي، فناوري، مهندسي و ساير گرايش‌هاي علوم در دوره 1379 – 1383، 761 مقاله بوده است كه ايران در اين زمينه در ميان كشورهاي منتخب آسياي جنوب غربي، رتبه سوم را در اختيار دارد.

لينكhttp://www.mporg.ir/akhbar/khabar%20payyz/39.htm
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

 

 

مطالب مرتبط

 •  1. برنامه ريزي (Planning)

  تعريف : برنامه ريزي عبارتست از فرايندي داراي مراحل مشخص و به هم پيوسته براي توليد يك خروجي منسجم در قالب سيستمي هماهنگ از تصميم‌ها.

  شرح : برنامه ريزي يكي از وظايف مديريت است. برنامه‌ريزي داراي انواع و اقسام مختلفي است و در سطوح مختلف مديريت شكل‌هاي متفاوتي از آن استفاده مي‌شود.

 •  2. برنامه‌ريزي استراتژيك (Strategic Planning)

  تعريف : برنامه‌ريزي استراتژيك گونه‌اي از برنامه‌ريزي است كه در آن هدف، تعريف و تدوين استراتژي‌هاست.

 •  3. دورنما (Vision)

  تعريف : توصيفي از شرايط آينده سازمان در صورت بكارگيري استراتژي‌هاي تدوين شده و استفاده از تمام نيرو و منابع سازمان، دورنماي موفقيت سازمان ناميده مي‌شود.

 •  1. 

  خوب است

 

 

ابتداي صفحه
انتشار خبر و اطلاعات رويداد

با ارسال خبر يا اطلاعات رويداد (سمينار، كنفرانس، همايش و ... ) موجب افزايش موجودي خود شويد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.