راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
حكايت

حكايت : «تصميم گيري با لوبيا»

عنوانتصميم گيري با لوبيا
نويسنده حكايتسيلوا، خوزه؛ گلدمن، برت
فرستنده حكايترنجبر كلهرودي، عباس
نويسنده شرحرنجبر كلهرودي، عباس
كليدواژه‌هاتصميم گيري؛ تصميم گيري سريع؛ اهميت تصميم گيري؛
منبعسيلوا، خوزه؛ گلدمن، برت. 1383. كنترل ذهن. ترجمه مجيد پزشكي. تهران: نسل نو انديش.
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

تصميم گيري با لوبيا

نويسنده حكايت : سيلوا، خوزه؛ گلدمن، برت
فرستنده حكايت : رنجبر كلهرودي، عباس
نويسنده شرح : رنجبر كلهرودي، عباس
منبع : سيلوا، خوزه؛ گلدمن، برت. 1383. كنترل ذهن. ترجمه مجيد پزشكي. تهران: نسل نو انديش.
كليدواژه‌ها : تصميم گيري؛ تصميم گيري سريع؛ اهميت تصميم گيري؛

متن حكايت

برای اشتراک دریافت ایمیلهای راهکار مدیریت، ایمیل خود را ثبت کنید:

روزي از روزها، در يكي از شركت هاي صنعتي مديري توانمند كار مي‌كرد كه آوازه "تصميم گيرنده سريع " را با خود يدك مي‌كشيد. هر زمان كه يكي از كارمندان آن شركت نزد اين مدير مي‌آمد و مشكلي را با او در ميان مي‌گذاشت، مدير توانمند ما در حالي كه با يك دست در جيب و يك دست زير چانه به سقف خيره مي‌شد، اندكي به تفكر مي‌پرداخت و سپس سريعاً و با اقتدار كامل پاسخ مثبت يا منفي خود را اعلام مي‌كرد به طوري كه كارمندان از اين همه اعتماد به نفس كه در رييس خود مي‌ديدند دچار شگفتي مي‌شدند.

پس از گذشت چند سال ، با تصميمات و تدابير سريعي كه اين مدير اتخاذ مي‌كرد، شركت آنها عالي ترين مدارج پيشرفت را پيمود. داستانهاي زيادي در مورد توانايي مرموز تصميم گيري سريع اين مدير نقل مي‌شد و حتي كار به دخالت دادن نيرو هاي فوق طبيعي نيز كشيده شده بود. يك روز، رييس قسمت فروش شركت نزد او آمد و پس از ارائه طرحي از او خواست نظرش را در باره آن طرح بيان كند. مدير، پس از برانداز كردن آن طرح و پرسيدن چند سوال، اندكي به تفكر پرداخت و گفت: "طرح خوبي است، آن را به مرحله اجرا در آور". روز ديگري، از مدير در مورد وضعييت سالن غذا خوري شركت سوال شد و پيشنهاد گرديد كه محل آن به جاي ديگري تغيير يابد. اما مدير پس از طرح چند سوال ابراز داشت : "سالن در همان جايي كه هست باقي بماند".

تصميم گيري سريع و موكد و بدون تاخير و هميشه جواب سريع و صريح دادن از خصوصيات برجسته مدير توانمند ما بود كه ساير مديران در مورد آن غبطه مي‌خوردند. سالها گذشت و آن شركت با مديريت آن مدير، پيشرفتهاي زيادي نمود تا اينكه يك روز زمان باز نشستگي او فرا رسيد. مدير جانشين كه از تواناييهاي مدير قبلي اطلاع كامل داشت از او خواست كه راز موفقيتش را با او در ميان بگذارد. مديرقديمي با كمال ميل حاضر شد كه رازش را برملا سازد. اين بود كه گفت: "راز كار من لوبياست" . مدير جديد كه كاملا گيج شده بود از او خواست كه مسئله را بيشتر توضيح دهد. به همين سبب مدير قديمي مقداري لوبيا از جيبش درآورد و پس از اينكه آنها را در اين دستش ريخت و دو باره در جيبش قرار داد گفت: "سالها قبل پي بردم كه اگر تصميم گيري در مورد مسئله اي را به عقب بياندازي آن مسئله بسيار بدتر و مشكل تر از قبل مي‌شود. اين بود كه من روشي را براي تصميم گيري سريع ابداع نمودم. روش من به اين ترتيب بود كه پس از تهيه مقداري لوبيا، آنها را در داخل جيبم قراردادم و هر زمان كه مجبور بودم در مورد سوالي جواب بله يا نه بدهم مقداري از آن لوبياها را به اندازه يك مشت بر مي‌داشتم و در داخل جيبم شروع به شمارش آنها مي‌كردم. اگر مجموع اين لوبياها عددي فرد بود جواب منفي و اگر مجموع آنها زوج بود جواب مثبت مي‌دادم ".

مدير قبلي ادامه داد: "همانطوريكه مي‌بيني فرقي نمي كرد كه جواب من مثبت باشد يا منفي بلكه چيزي كه مهم بود اين بود كه جريان تصميم گيري به تعويق نيافتد. البته تصميمات من گاهي از اوقات غلط از آب در مي‌آمد و اين امري اجتناب ناپذير بود. اما، چه درست و چه غلط، تصميم گيري بايد هرچه سريعتر صورت پذيرد تا بتوان انرژي خود را صرف چيزهايي كه واقعاً اهميت دارند نمود". اين گونه بود كه مدير جديد نيز همراه با مقداري لوبيا داخل جيبش، پست مديريت را از آن مدير توانمند تحويل گرفت .....

صد حکایت مدیریتی
همه حكايتها
کانال تلگرام


شرح حكايت

در اين حكايت در مورد اهميت تصميم گيري سريع و بموقع صحبت شده است. به نظر نويسنده علاوه بر درستي هر تصميم، اتخاذ تصميم بموقع نيز اهميت زيادي دارد بطوري كه با درستي تصميم برابري دارد. عدم تصميم بموقع بعضي اوقات از تصميمات صحيح ديرهنگام نيز بدتر است.

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. تصميم‌گيري (Decision Making)

  تعريف : تحليل گزينه‌هاي مختلف در مورد يك موضوع و گزينش يك يا چند گزينه.

  شرح : برخي نويسندگان تصميم‌گيري را يكي از وظايف مديران بر‌مي‌شمرند. برخي ديگر تصميم‌گيري را يكي از قدم‌هاي ساير وظايف مديريت مي‌دانند. به عنوان مثال در برنامه‌ريزي، انتخاب گزينه‌هاي مختلف در مورد اهداف، است....

 •  2. مدير در نقش تخصيص‌دهنده منابع (Manager as Resource allocator)

  شرح : مسئول، تأييد كننده و تصميم‌گير براي تخصيص همه انواع منابع سازماني.

 •  3. نقش‌هاي تصميم‌گيري (Decision Making Roles)

  شرح : يكي از سه دسته نقش‌هاي مديريتي.

 •  4. نقش‌هاي مديريتي (Managerial Roles)

  تعريف : واژه عمومي براي كارها، رفتارها، مسئوليت‌ها و فعاليت‌هاي مورد انتظار از يك مدير.

  شرح : هنري مينتزبرگ پژوهش وسيعي بر روي نوع و طبيعت كار مديران انجام داد. او به اين نتيجه رسيد كه مديران ده نقش اصلي ايفا مي‌كنند كه مي‌توانند در قالب سه وظيفه اصلي دسته‌بندي شوند. او نتيجه گرفت كه كارهاي خي....

 •  1. 11 راهكار اصلي در مديريت زمان ارجمند، وحيد |1386 [تمام متن]

  چكيده : شما به طور قطع مقالات و كتب فراواني را در رابطه با مديريت زمان مطالعه كرده ايد اما ما در اينجا با عنوان كردن ۱۱ كليد اصلي در مديريت زمان سعي داريم كه شما را بلافاصله به هدف نهايي خود كه همان از دست ندادن زمان و مديريت صحيح وقت است هدايت كنيم.

  كليدواژه : راهكارهاي مديريت زمان

 •  1. 

  اين امر هميشه صادق نيست . بطور مثال شما در امر ازدواج و يا امور حياتي نمي توانيد اينگونه برخورد كنيد بلكه نياز به و تحقيق و تفحص دارد . در كل مي توان در بعضي از امور اين روش را اعمال نمود.

 •  2. 

  سال ها دل طلب جام جم از ما مي كرد آنچه خود داشت ز بيگانه تمنا ميكرد

 •  3. 

  بد

 •  4. 

  خيلي جالب است

 •  5. 

  حكايت هاي اينچنيني موجب بيكاري مديران واقعي و دچار توهم مديريت شدن بعضي از سرمايه داران مي شود و نتيجه كلي ان وضعيت بيمار صنعت و اقتصاد كل جامعه و كشور خواهد بود

 •  6. 

  براي مسايل مديريتي مانند همه شاخه هاي ديگر علوم انساني نميتوان نسخه واحد پيچيد و نوع برخورد با مسايل بر اساس شرايط تفاوت ميكند.

 •  7. 

  نظرات جالبي بود. اما بايد اصل مطلب را دريابيم كه در شرح حكايت به خوبي بيان شده است. اين روش در مورد همه چيز مي تواند مصداق داشته باشد. قديمي ها كه مي گفتند : در كار خير حاجت هيچ استخاره نيست.

 •  8. 

  2صد گفته چون نيم كردار نيست

 •  9. 

  من با همه ي نظرات موافقم اما اين داستان نميواست به ما بگويد كه با لوبيا تصميم بگيريم بلكه ميخواست به ما بگويد كه در تصميم گيري بايد عجله كرد

 •  10. 

  سلام تصميم گيري الزاماتي دارد و سرعت در تصميم گيري به هيچ وجه نبايد باعث از دست رفتن مطلو بيت و هدف شود

  سرعت فقط و فقط يكي از الزامات تصميم گيري است و طرح اين داستان ميتواند براي افرادي سوُبرداشت شود

 •  11. 

  تشكر دوستان توجه كنند منظور تصميم گيري شتابزده نبود بلكه لحاظ كردن اهم و مهم بود بسا تصميمي كه گذشتن از آن موجب ورود به تصميمات جديتر شود و توقف پشت آن موجب هدر رفتن موقعيت ها و مديريتهاي سرنوشت ساز گردد.

 

 

ابتداي صفحه
انتشار حكايت

حكايت‌هاي مرتبط با مباحث سايت را ارسال كنيد و موجودي خود را افزايش دهيد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

26
بهمن

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

10-11
اسفند

آشنایی با قانون کار

10-11
اسفند

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

17-18
اسفند

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

-
-

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.